AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Ankara Katalog Baskı

Ankara Katalog Baskı

Ankara Katalog Baskı

Ajans Business | 01/Aralık/2020 | 389 Kez Okundu

Marka bilinirliğinizi arttırmak ve ürünlerinizin hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşması için en kaliteli katalog baskı Ajans Business'ta.

Ankara Katalog Baskı

Katalog Baskı Nedir?

 

Farklı sektörlerde yer alan firmaların bünyesinde bulunan ürün ya da hizmetleri müşterileri ile buluşturmak ve müşterilerine tanıtmak adına kullanmış olduğu tanıtım kitapçıklarına verilen isimdir. Bir markanın bilinirliğinin artması ve marka kalitesini yükseltmesi adına kullanılan en etkili yöntemlerden biri olarak görülmektedir. Bir markanın katalog üretimi çeşitli aşamalardan geçmektedir. Katalog tasarımı, katalog basımı öncesi ve sonrası işlemler ve katalogların hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını anlamak adına yapılan analizler bu aşamalardan yalnızca bir kaçıdır. Peki, katalog baskı nedir? Katalog baskı, tasarımı yapılan kataloğunuzun markanızı tanıtacak en iyi şekilde düzenlenerek basılması sürecine verilen, matbaalarda yürütülen bir süreci tanımlamaktadır.

 

Katalog Baskı Öncesi

 

Katalog baskı öncesinde kataloğunuzun en iyi şekilde tasarlanmış olmasına önem vermeniz gerekmektedir. Yaptıracağınız katalog tasarımı bir nevi sizin markanızın bir yüzü olacağından hedef kitleniz için önemlidir. Katalog tasarımı konusunda güvenebileceğiniz, geçmişinde başarılı katalog tasarımları yapmış firma seçmeniz sizin için ilk adım olacaktır. Kataloğunuzun iç dizaynı, metinleri, görselleri, yerleştirilmesi, hedef kitlenin seçilmesi, malzemelerin kaliteli olması, sektör analizinin yapılması tasarım boyutunda en önemli unsurlardır. Tasarım boyutu halledildiğinde sıra basım öncesinde halledilmesi gereken diğer konulara sıra gelmektedir. Kataloğunuzda bulunan renklerin belirlenmesi, çözünürlüklerin ayarlanması, katalog ebatlarına karar verilmesi, yazı ve başlık fontlarının belirlenmesi gibi durumlar baskı öncesinde ayarlanması ve karar verilmesi gereken durumlardır.

 

Katalog Baskı ve Sonrası

 

Kataloğunuzu tasarlattınız ve katalog basımını tamamladınız. Katalog ile ilgili işlemlerin sona erdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Aslında katalog baskı sonrasında yapılacak işlemler sayesinde katalog baskınızın ne kadar kaliteli bir hale gelebildiğini gözleyeceksiniz. Katalog baskı sonrası işlemler aslında katalog öncesi işlemlerden daha uğraştırıcı bir işlemdir. Birçok firma tarafından yapılmayan baskı sonrası işlemler baskının cilası olup, adeta yapılan işin kalitesi bir adım daha ileri taşımaktadır. Baskı sonrası yapılacak ilk işlemlerden biri dış yüzey korumadır. Bu işlemler sırasında vernik, lak ya da selefon kullanılır. Bastırmış olduğunuz katalogların bir ya da iki kullanım sonrasında paramparça olmasını engelleyecek olan dış yüzey koruma sayesinde kataloglarınızın kullanım ömrü uzayacak ve daha kaliteli bir görünüm elde edeceksiniz. Baskı sonrası bir diğer aşama ise ciltleme işlemidir. Ciltleme, baskısı alınan malzemenin çeşitli yöntemler kullanılarak birleştirilmesi işlemine verilen addır. Ülkemizde en çok Amerikan ciltleme, mekanik ciltleme, telle dikiş ve iple dikiş yöntemleri kullanılmaktadır.

 

Ankara Katalog Baskı Hizmeti

 

Birçok alanda olduğu gibi katalog baskı alanında oldukça fazla rekabet bulunmaktadır. Burada katalog baskı yaptıracak kişilere de oldukça fazla iş düşmektedir. Maalesef kolay gibi görünse de yukarıda bahsettiğimiz gibi öncesinden sonrasına birçok zorluklarla dolu bir işlemdir. Bir katalog baskısı yapan firma ile anlaşmadan öncesinde firmanın daha önce yapmış olduğu işler sizin için referans olmalıdır ve bir firmanın sizlere katalog hizmeti sunduktan sonrasında katalogların takibini de yapması sizler için iyi bir sonuç verecektir. Ankara’da da birçok katalog basım hizmeti veren firma bulunmaktadır. Ankara katalog baskı hizmeti alanında Ajans Business firmamız sizlere katalog tasarımı aşamasından kataloglarınızın ciltlenmesi ve dış yüzey kaplaması yapılması aşamasına kadar yanınızda olmaktadır. Firmamız için markanızın bilinirliğini ve kalitesini ön plana çıkarmak temel ilkedir. Bu sebeple yapmış olduğumuz her katalog tasarım ve katalog baskı işlemi başarı ile sonuçlanmaktadır.

 

Katalog Baskısı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 

Katalog baskısı, kataloğun en önemli aşamaların-dan biridir. Çünkü kataloğa son halinin verildiği yer burası olarak görülmektedir. Katalog basımı sırsında bir prova basımının yapılması katalogda yapılacak hataların önüne geçerek beğenilmeyen yerlerin değiştirilmesi fırsatı tanımaktadır. Katalog baskısı sırasında kullanıcının hangi kalitede kâğıt istediği mutlaka sorulmalıdır. Genel olarak baskı sırasında kuşe kâğıt kullanılmaktadır. Aynı zamanda ebatlar belirlenmelidir. Katalog basımında genellikle orta boyda ebatlar tercih edilir.  Bunun sebebi büyük ebatlarda fire sayısının artmasıdır. Sayfa ağırlığı ve kataloğun genel ağırlığının kullanıcıyı yormayacak şekilde ve sayfaların çevrilmesini kolaylaştıracak şekilde ayarlanması gerekmektedir. Ancak ebat seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da kataloğun hangi sektörde hazırlanacağıdır. Çünkü kozmetik kataloğu ile mobilya kataloğunun bir olması ve aynı etkiyi yaratması beklenemez.

 

Katalog Baskı Kâğıtları Katalog Baskı Fiyatları Ne Kadar?

 

Katalog basımında genellikle kaliteli olan kuşa kâğıtlar kullanılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kullanılan kâğıtların gramajlarından ebatlarına kadar birçok unsur katalog basım sırasında önem arz etmektedir. İç yaprakların 90-170 gr arasında, dış kapağın ise 300-350 gr arasında olması genellikle tercih edilmektedir. Aynı zamanda iç yaprakların dış kapaktan daha ince olması tercih edilmelidir. Dış kapakta parlatmanın ve kabartmanın kullanılması kataloğun daha kaliteli ve albenili görünmesine buna bağlı olarak da daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır. Katalog basımı sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlarda bahsettiğimiz kâğıt kalitesi, ebatlar, gramaj, tasarım gibi birçok unsur katalog basımı fiyatını değiştirmektedir. Bu yüzden tek bir katalog basım fiyatından bahsetmek imkânsızdır. Ancak Ankara’da bulunan Ajans Business firmamız sizlere tüm aşamalarda en uygun fiyatlarla hizmet vermeye devam etmektedir. Üstelik bilgi ve teklif almak bir telefon kadar yakın.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?