AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Backlink Nedir

Backlink Nedir

Backlink Nedir

Web Tasarım Ankara | 22/Eylül/2020 | 259 Kez Okundu

Kendi özgün backlink çalışmalarımız ve tecrübelerimiz ile elde ettiğimiz sonuçlar ışığında backlink nedir, nasıl alınmalı ve hangi kaynaklardan backlink alınabilir sizin için açıkladık.

backlink-nedir

Backlink Nedir?

 

Backlink, bir internet sitesinden başka bir internet sitesine link çıkışı yapılmasına verilen isimdir. internet sitelerindeki özgün içeriklerin yer aldığı sayfalara harici sitelerden getitirilen linklendirmeler google ve diğer arama motoru botları tarafından kolayca tespit edilir, iç algoritmalarındaki bazı kriterler ile web sitelerinin sahip oldukları backlink sayısı ve kalitesi onu sıralamalarda üst sıraya taşıyacaktır.

 

Backlink alınması konusu oldukça önemlidir, zira web sitenize muazzam faydaları olabileceği gibi istenmedik olumsuz sonuçları da size getirebilir. Backlink alırken kaliteli kanalların kullanılmasını önemsemelisiniz. Doğal olmalı kopya yazılarlar 100-200 gibi sayılarla alınan backlink'ler kıymetsiz veya daha az kıymetlidir. Bu nedenle eğer SEO danışmanlığı konusunda profesyonel destek alabilecek durumdaysanız işi uzmanların yapmasına bırakmalısınız aksi durumda kendi internet sitenize zarar vermeniz de olasıdır.

 

Nerelerden Backlink Alınabilir?

 

Forum Tanıtımları

 

Ücretsiz site tanıtımı yapılabilecek forumlar; donanımhaber, webmasterkulubu, youtubedestek, forumtürkiye ...vs gibi forumlar bulunmaktadır. Bu forumların tam listesine https://wmaraci.com/forum/bilgi-arsivi/2020-guncel-site-tanitimi-yapilabilecek-forumlar-listesi-612938.html bağlantısından erişebilirsiniz.

 

Sözlük Tanıtımları

 

1- Yerli Sözlükler ; ekşi sözlük, uludağ sözlük, instella, inci sözlük, gezgin sözlük, dünya sözlük ...vs

2- Yabancı Sözlükler; reddit, quora, plurk ...vs

 

ÖNEMLİ BİLGİ : Ekşi sözlük Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sözlük platformu olmasının yanı sıra, daha fazla gerçekçi bilgi ve editör kontrolleri olduğundan daha otoriter olarak kabul edilmektedir. Burada yapılacak entry veya link çıkışları da platform'un doğallığına aykırı olmadan yapılmalıdır.

 

Sözlük tanıtımlarında organik, maniplasyondan uzak, gerçekçi olarak yapılmalıdır, sözlük tanıtımlarında dikkatsiz ve doğrudan pazarlama amacı ile yapılan çalışmalar site editörleri tarafından rahatlıkla tespit edilir ve girilen tüm entry'ler engellenerek hesabın kısıtlanması ve kapatılmasına kadar süreç ilerleyebilir. Bu da yapılan tüm çalışmaların heba edilmesi anlamına gelebilir.

 

Sektörel Web Siteleri

 

Aynı sektörden aynı kategoriden alınan backlink'ler daha değerlidir diye bir genelleme yapabiliriz çünkü google sizin backlink'lerinizde bir alaka düzeyi oluşmasını bekler bundan dolayı sektörel forumlar, bloglar ve iş ortakları gibi yerlerden backlink alabilrseniz çok faydalı olur. Sektörel web siteleri genellikle bir çoğu sizinle rekabette olan rakiplerinizden ibarettir, ancak sektörel sosyal medya sayfaları, sosyal medya adresleri, blog/haber sitesi gibi alanların yorum alanları veya paylaşımları da faydalanabileceğiniz alanlar olarak karşınıza çıkacaktır.

 

Sosyal Medya Tanıtımları

 

Popüler sosyal medya profilleri, kanalları ve sayfalarında web sitenizin linki bulunması faydalı olacaktır, ancak burada da yine alaka düzeyini korumanızı ve işiniz/web site içerikleriniz ile alakadar olacak bir tanıtım hizmetine yönelmenizi tavsiye ederiz. Sosyal medya fenomenlerince yapılacak olan infulancer marketing çalışmalarının da web sitenize gerçek ziyaretçi kazandırma konsunda önemli bir etkisi bulunmaktadır.

 

Firma Rehberlerine Kayıt

 

Backlink çalışmalarının tamamında olduğu gibi firma rehberlerine kayıt edilmesi konusunda da azami dikkat edilmesi gerekmektedir, sonuçta yüzlerce belki de binlerce firma rehberi vardır, sayıcak çokluk sağlamak yerine daha otoriter olduğunu düşündüğünüz firma rehberlerini tercih etmelisiniz.

 

Ücretsiz firma rehberlerinden bazıları ; firmasec.com, firmadan.com, firmabull.com, firmarehberi.com ...vs web siteleridir. Bunun yanı sıra bulurum.com gibi ücretli ek özellikler sağlayan firma rehberleri de otoriter firma rehberleri olarak kabul edilmektedir.

 

Yerel Web Sitelerinden Tanıtım

 

Yerel ototiter web siteleri (genellikle haber siteleri, blog siteleri, firma rehberleri ve sektörel siteler) özellikle lokal SEO çalışması yaparken tercih edilen bir çalışma olmalıdır. Hizmet bölgeleri kısıtlı ve sınırlı olan yerlerde o ilçe, il veya bölgenin en otoriter sayfaları sizin için önemli bir backlink kaynağıdır. Google yerel web sitelerini daha kolay tespit ederek onları lokasyon bazlı aramalarda daha üst sıralarda çıkarmaya gayret ediyor, siz de bölgesel çalışmalarda bu yöntemi tercih edebilirsiniz. 

 

News Kayıtlı Haber Siteleri ve Teknoloji Siteleri

 

Google news kayıtlı haber siteleri günlük ziyaretçi sayısının en fazla olduğu ve birçok katagoride yeni ve güncel içerikler üreten platformlar olduğundan bu alanlardan link alınması da google nezdinde değerli görülecektir. Sadece haber sitesi değil teknoloji siteleri de günlük ziyaretçi sayısı (tekil hit, çoğul hit) bakımından önemli sayılara ulaşmaktadır.

 

News kayıtlı haber sitelerinden veya teknoloji sitelerinden link alınırken ilgili kategori sayfasından veya konu başlığından link almış olmanız çok önemlidir, zira bu siteler çok fazla konuda içerik paylaştıklarından haber sayfası ve kategori sayfasında alaka düzeyi korunmalıdır. 

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?