AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Dijital Reklamcılık Nedir

Dijital Reklamcılık Nedir

Dijital Reklamcılık Nedir

AjansBusiness | 15/Ocak/2021 | 211 Kez Okundu

Dijital platformlarda reklam yapmanın gücünü keşfedin ve reklam bütçenizi daha etkin yöneterek daha iyi sonuçlar elde edin.

Dijital Reklamcılık Nedir?

Dijital Reklamcılık

 

Dijital reklamcılık, dijital platformlarda sunulan pazarlama medyalarını ifade eden bir olgudur. Dijital platformların kullanım oranının hızla artması ve kullanıcıların aktif olarak uzun süreler dijital platformları kullanmaları pazarlama için büyük bir imkan sağlamaktadır. Dijital reklamcılık hedef kitleye ulaşma konusunda en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Hedef kitleyi analiz etme ve ulaşma dijital reklamcılıkta diğer reklam türlerine göre çok daha kolay yapılabilmektedir. Dijital reklamlar ile kullanıcılara ulaşmak için kullanılan reklam platformları ise oldukça çeşitlidir. En yaygın iki yöntemi aşağıda sizler için açıkladık.

 

Reklam Platformları

 

Dijital reklam verilebilecek reklam platformları saymakla bitmez. En yaygın kullanılan arama motoru reklamları ve sosyal medya reklamlarıdır.

 

Arama motoru reklamları; arama motorlarına verilen reklam türleridir. Arama sonuçlarında ve görsel reklamlar olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. Kullanıcıların yaptığı aramalara göre potansiyel müşterileri hedefleyen reklam türüdür. İnternet reklamlarında en çok tercih edilen reklam türü arama ağı reklamlarıdır ve geri dönüş seviyesi oldukça iyidir.

 

Sosyal medya reklamları; sosyal medya platformlarında verilen reklam türleridir. Sosyal medya platformları internet kullanıcılarının en çok vakit geçirdiği alanlardır. Bu nedenle reklam vermek için oldukça cazip alanlardır. Sosyal medya üzerinden yapılan reklamların akılda kalıcılık oranı oldukça yüksektir. Ayrıca kullanıcıların davranış ve ilgi alanlarına göre sınıflandırılması da daha kolay olduğu için hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. En hızlı şekilde hedef kitleye ulaşmak isteyenler için ideal bir reklam alanıdır.

 

Hedef Kitle Analizi

 

Hedef kitle analizi reklamların doğrudan ürün ve hizmetler ile aynı ilgi alanına sahip kullanıcılara ulaşılmayı sağlamaktadır. Hedef kitle analizi potansiyel müşterilere ulaşma konusunda en önemli husustur. Kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları ile ilgi alanları arasındaki bağ nedeni ile doğru kullanıcılara ulaşmak reklamların başarısını arttırmaktadır. Reklamlardan en iyi şekilde geri dönüş almak için hedef kitle analizine önem verilmelidir.

 

Demografi Analizi

 

Her ürünün farklı bir alıcı kitlesi bulunmaktadır. Örneğin elektrikli ev aletleri, takı eşyaları gibi kadınlara hitap eden ürünler için demografi seçiminde kadınlar seçilmelidir. Ürünlerin hitap ettiği cinsiyet ve yaş grubuna göre doğru seçim ile ürün satışlarında artış sağlanabilir. Ürün ya da hizmetinizin hitap ettiği yaş ve cinsiyet grubunu tespit etmeli ve reklamlarınızı bu seçimle vermelisiniz.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?