AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Ekran Renkleri Ve Baskı Renkleri Neden Farklıdır

Ekran Renkleri Ve Baskı Renkleri Neden Farklıdır

Ekran Renkleri Ve Baskı Renkleri Neden Farklıdır

Ankara Web Tasarım | 02/Ekim/2020 | 207 Kez Okundu

Ekran Renkleri Ve Baskı Renkleri Neden Farklıdır, CYMK vs RGB Nedir, Baskı Çalışmalarında Tasarım Hataları, Baskı Yapmak İçin Doğru Renk Seçimi

Ekran Renkleri Ve Baskı Renkleri Neden Farklıdır?

Ekran Renkleri Ve Baskı Renkleri Neden Farklıdır?

 

Baskı alanında profesyonel olmayanlar ilk işlerinde baskı hataları yapabiliyor. Baskı materyalleri ve ekranlar arasında renk farklılıkları oluşabiliyor. Bu alanda uzmanlığı olmayan kişilerin bu tür sonuçlarla karşılaşması oldukça normaldir.

 

CYMK vs RGB

 

Ekran renkleri ve baskı renkleri neden farklıdır başlığındaki ilk kriter kullanılan baskı yöntemidir. Pek çok materyalde kullanılan CYMK yöntemi mavi, sarı, pembe, siyah anahtar renklerin yer aldığı bir settir. Baskılarda diğer renkler bu renklerin karışımı ile elde ediliyor. Renklerin ekrandan yansıtılmasına RGB deniliyor. Bu alanda dijital baskı renk kartelası içerisinde mavi, yeşil ve kırmızıdan oluşan bu renk seti CYMK’dan farklı olarak ışık kullanımı ile renkleri oluşturur. Bu iki yöntemin farklılıklarından dolayı Rgb cymk renk kaybı oluşabiliyor. Ekran ve baskı arasındaki renkler farklı olabilir. Büyük baskı materyallerinde CYMK renk modu kullanılır. Ev ya da ofis yazıcılarında ise RGB renk modu yer alır. LED ve LCD Tv’lerde RGB renk modunda çalışır. Standart bir renk yelpazesine sahip olmasına karşılık RGB en geniş renk portföyünü sunar.

 

Baskı Çalışmalarında Tasarım Hataları

 

Ekran renkleri ve baskı renkleri neden farklıdır konusunda hatalar en önemli etkenler arasındadır. RGB ve CMYK farkından kaynaklanan hatalar en yaygın baskı hatalarıdır. Photoshop uygulaması RGB renk modunu kullanır. Bundan dolayı bilgisayar ekranında sonlanan çalışmalar farklı medya biçimlerine aktarılırken hatalar ortaya çıkar. Hata ile karşılaşmamak adına çalışmalar yapılmadan önce  Photoshop baskı renk ayarları modu özel olarak değiştirilebilir. Düzgün bir şekilde yapılmayan dijital baskı renk ayarları renklerin baskı alanında farklı şekillerde ortaya çıkmasına neden olur.

 

Baskı Yapmak İçin Doğru Renk Seçimi

 

Ekran renkleri ve baskı renkleri neden farklıdır araştırmalarınızda doğru bir renk ayarı için dönüştürmeler gerekli değildir. Tasarımda RGB olan renkleri baskı da CMYK’ya dönüştürmeye çalışmak karmaşaya neden olur. Çalışmalara başlanmadan önce baskıda renk sorunu olabileceği göz önüne alınarak renk modu seçimi yapılmalıdır. Kullanılan uygulamaya bağlı olarak renk modu kolayca ayarlanabilir. CMYK’ya tasarımların dönüştürülmesinde maviler biraz farklı olabilir. Bunun için seçmeli renk ayar katmanı kullanılarak baskı için doğru renk seçimi yapılabilir. Bu şekilde baskı işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?