AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Facebook Reklamlarında Yeniden Hedefleme

Facebook Reklamlarında Yeniden Hedefleme

Facebook Reklamlarında Yeniden Hedefleme

AjansBusiness | 11/Haziran/2021 | 63 Kez Okundu

Facebook reklamlarında yeniden hedefleme daha önce işletme web sitenizi en az bir kez ziyaret etmiş kişilerin yeniden sitenizi ziyaret etmesini sağlayan çalışmalardır.

Facebook Reklamlarında Yeniden Hedefleme

FACEBOOK REKLAMLARINDA YENİDEN HEDEFLEME


Facebook bilindiği üzere son yılların en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisidir. Facebook bu özelliğini kullanarak yıllar içerisinde kendi içerisinde işletmelerin kendine ait sayfa oluşturmalarına ve satış yapabilme özelliklerini de sundu. Google Adwords her ne kadar çok kullanılan bir reklam türü olsa da facebook reklamlar da reklamlar açısından etkili kullanıldığında verim alabileceğimiz bir uygulama haline geldi. Şimdi facebook reklamlarında yeniden hedefleme nedir, nasıl yapılır, yararları neler bu konuları inceleyelim.


Facebook Reklamlarında Yeniden Hedefleme Nedir?


Facebook yeniden hedefleme, işletmenizden daha önce hizmet alan kullanıcılara yeniden ulaşabilmek adına uygulanan çalışmaların hepsine verilen isimdir. Bir kullanıcı işletmenize ait web sitenizi ziyaret ettikten sonra facebook yeniden hedefleme sayesinde facebook üzerinden yeniden işletmenizin reklamları yeniden görüntülenir. Facebook yeniden hedefleme işlemleri genellikle e-ticaret işletmeleri tarafından tercih edilmektedir.


Facebook reklamlarında yeniden hedeflemede en önemli nokta ise, kullanıcıya yeniden hedefleme yapılabilmesi için işletmenin web sitesini ziyaret etmesi gerekmektedir. Bir işletmenin web sitesini ziyaret eden kullanıcılara facebook üzerinden tekrar reklam gösterilebilmesi için Facebook reklamlarında yeniden hedefleme çalışmaları etkili olacaktır.


Facebook Reklamlarında Yeniden Hedefleme Nasıl Yapılır?


İki temel yeniden hedefleme türü bulunmaktadır. Bunlar; piksel temelli ve liste temelli yeniden hedeflemedir. İki hedefleme türü her ne kadar temelde farklı gibi görünse de avantaj açısından sizlere avantaj sağlayacak çalışmalardır. 


Piksel temelli yeniden hedeflemede web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sitenizden ayrıldıktan sonra ürünlerinizin görsellerinin reklam yolu ile gösterilmesi sağlanır. Bu genellikle en çok tercih edilen facebook reklamlarında yeniden hedefleme türüdür. Bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde arka planda Javascript uygulaması çalışır ve kullanıcının bilgisayarı üzerine çerez yerleştirilir. Kullanıcı sitenizden ayrıldığında çerezler reklamların gösterildiği platformları tespit eder ve yeniden hedefleme aktive olur.


Liste temelli yeniden hedefleme yönteminde ise hedef kitleniz sitenizi ziyaret eden kullanıcılardan ziyade iletişim bilgilerine sahip olduğunuz kullanıcılardır. Bir kişinin e-posta adresini facebook hedefleme sistemine yüklemeniz halinde e-postasını yüklediğiniz her kullanıcıya facebook üzerinden reklamlar gönderilir. Ancak sitenizi ziyaret eden kullanıcılar facebook üzerinde farklı bir e-posta ile sisteme kayıtlı ise reklamlarınız gösterilmeyecektir. 


Facebook Reklamlarında Yeniden Hedeflemenin Yararları Nelerdir?


•    Sunulan hizmetler ve ürünler belirlenen bir hedef kitleye hitap ettiğinden bütçe minimuma iner.
•    Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara hedefleme yapılması ile sitenizi tekrar ziyaret etmeleri ve daha sonrasında da sizleri tercih etmeleri sağlanır.
•    Belirli bir model ürün satıldığında o ürüne benzer diğer ürünler de siteyi ziyaret eden kullanıcılara reklamlar üzerinden sunulur ve ürün satışlarının arttırılması sağlanır.
•    Online trafik satışa dönüştürülür.
•    Hedef kitlenin daha iyi tanınmasını sağlar ve hangi kullanıcının hangi ürünü daha çok tercih ettiği belirlenebilir.
•    Facebook üzerinden web siteye trafik çekmek daha kolay hale gelir ve web sitenizin trafiği artar.
•    Reklamlar sayesinde satış oranları yükselir.
 

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?