AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Featured Snippet Nedir

Featured Snippet Nedir

Featured Snippet Nedir

AjansBusiness | 28/Ocak/2021 | 187 Kez Okundu

Featured Snippet Nedir? Featured Snippet çıkmak için yapılması gerekenler hakkında bilgi için tıklayın.

Featured Snippet Nedir

Featured Snippet Ne Demek?

 

Featured Snippet ya da bir diğer deyişle Sıfırıncı sıra (Position Zero) olarak adlandırılan ve arama sonuçlarının doğal sıralamasının üzerinde Google tarafından kullanıcılara en doğru bilgiyi sunmak için gösterilen alandır. Featured Snippet’de çıkmak için içeriğin kalitesi çok büyük önem arz etmektedir. Google son yıllarda algoritmalarındaki değişikliklerle sıralamalarda içeriğe çok daha fazla önem vermeye başladı. Bunun doğal bir uzantısı olarak Featured Snippet ile de kullanıcılarına en doğru bilgiyi içeren içeriği sunmayı amaçlamaktadır. Featured Snippet özel bir alandır ve bu alanda yer almak birinci sıraya gelen %30 tıklama oranından pay almanızı sağlayacaktır. Sıfırıncı sırada yer almak bir altta yer almaktan çok daha fazla tıklama alınmasını sağlamaktadır.

 

Arama Sonucu Featured Snippet Türleri

 

Kullanıcıların Google arama motoru üzerinden yaptıkları aramalara karşılık gösterilen sonuçlar üç şekilde gösterilmektedir. Bunlar liste, tablo ve paragraf gösterimleridir. Google arama sonuçlarında Featured Snippet sıralamasında liste halinde görünmek için içeriklerin listeli olarak oluşturulması gerekmektedir. Liste kodları ve etiketleri kullanılarak liste oluşturulması ile ancak liste görünümünde arama sonucunda yer alınabilmektedir. Tablo içeren içeriklerde tablo başlıklarının ve içerik başlıklarının uzun kuyruklu anahtar kelimelerden seçilmesi Featured Snippet’te yer almak için önemlidir. Yapılan araştırmalar uzun kuyruklu anahtar kelime içeren sayfaların daha fazla featured snippet’te yer aldığını göstermektedir.

 

Featured Snippet’i Tetikleyen Sorgular

 

Featured Snippet’i tetikleyen arama sorguları “– Ne”, “– Nedir”, ”– Nasıl yapılır?” gibi arama sorgularıdır. Featured Snippet tetiklemesi için kullanıcıların doğrudan bilgi aradığı arama kelimeleri kullanılmaktadır. Google kullanıcılarına en doğru bilgiyi sunmak için geliştirdiği bu uygulamayı bilgi amaçlı yapılan aramalarda kullanmayı daha çok tercih etmektedir. “Hava durumu”, “saat kaç” gibi sorgulamalarda da benzer şekilde google kendi sonuçlarını sunmaktadır. Bu durumda bazı sektörlerde hizmet verenler sıralamada olumsuz durumla karşılaşmakta ve tıklamaların önemli bir kısmı google hizmetlerine yönelmektedir. Featured Snippet’te yer almak için web site içeriklerini ve anahtar kelimenizdeki rakipleri incelemelisiniz.

 

Featured Snippet’e Nasıl Çıkılır

 

Sıfırıncı sıra (Position Zero) olarak adlandırılan Featured Snippet’te yer almak için öncelikle anahtar kelime seçiminizi doğru planlamanız gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi uzun kuyruklu anahtar kelime içeren başlıkların Sıfırıncı sırada daha fazla yer aldığı görülmektedir. Featured Snippet’te çıkmak için sektörünüzde featured snippet’e çıkayı başaran rakipleri incelemelisiniz. Rakiplerinizin yaptığı doğruları tespit etmeli ve bir adım önüne geçmeniz gerekir. Featured Snippet’te yer almak için web sitenizin koduna herhangi bir ek yapmanıza gerek yoktur. Çünkü google buraya çıkıp çıkmamanıza kendisi karar vermekte ve arama konusundaki en iyi bilgiyi bulup sunmayı amaçlamaktadır. Featured Snippet’te gösterilen sayfalarda hiçbir bilgi eksikliği bulunmamasına dikkat edilmektedir.

 

Featured Snippet İçin İçerik Hazırlama

 

Featured Snippet’te yer almak isteyen web site sahipleri web sitelerinin içeriklerini özgün ve SEO uyumlu olarak hazırlamalıdır. Hazırlanan içerikler uzun ve karmaşık cümleler içermek yerine daha sade ve net cümleler içermelidir. Bilgi odaklı olarak hazırlanacak içeriklerde video ve görsel kullanımına da özen gösterilmelidir. Featured Snippet için hazırlanan içerikler mutlaka bölümlere ayrılmalıdır. İçerikler bilgilendirici ve özgün olarak hazırlandığında kısa sürede google tarafından tespit edilecek ve featured snippette gösterilmeye başlanacaktır. Featured Snippet’te yer almak biraz sabır biraz çalışma gerektiren bir süreçtir. Reklam ya da kod yardımı ile featured snippette yer alınamadığı için şu an sadece web sitesine emek harcayan ve sadece kaliteli bilgi sunmayı başarabilenler featured snippette yer almaktadır. AjansBusiness google ads danışmanlığı hizmetlerinden yararlanarak web sitenizi arama sonuçlarında yukarılara çıkarabilirsiniz.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?