AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Google Analytics Nedir

Google Analytics Nedir

Google Analytics Nedir

Web Tasarım Ankara | 22/Eylül/2020 | 635 Kez Okundu

Google Analytics ile web sitenize gelen ziyaretçiler için kitle analizi, web sayfalarınızın performans analizini yapabilirsiniz üstelik bu araç her özelliği ile ücretsizdir.

google-analitics-nedir

Google Analytics Nedir?

 

Google'ün ücretsiz bir aracı olan analytics ile web sitenize gelen ziyaretçileri ölçebilir, kitle analiz raporlarını görüntüleyebilir, sayfa performanslarınızı ve yeni içeriklerinizin çektiği genel trafiği de görüntüleyebilirsiniz.

 

Google analitics verimli kullanıldığı takdirde SEO çalışmalarına ve Google reklamları için belirleyeceğiniz stratejiye olumlu katkı sağlayacaktır. Web sitesi ziyaretçilerinizin hangi lokasyonda geldiklerinden, ne kadar süre hangi sayfaları ziyaret ettiklerine ve sayfalarda ne kadar süre kaldıklarına kadar birçok konuda önemli analizleri bulabileceksiniz.

 

Google Analytics Kurulumu

 

Google analytics ücretsiz bir araç olduğundan dolayı web sitenizi oluşturduğunuz zaman kesinlikle kurulumunu yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir ölçüm/analiz aracıdır. Kurulum işlemi için https://analytics.google.com/ adresinde açılmış bir hesabınız olmalı ve burdan Yönetici > Mülk Oluştur > Web Sitesi Ölçümü ve ilerleyen adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 

Kurulumu tamamladıktan sonra izle kodunu alıp web sitenizde izleme yapmak istediğiniz tüm sayfalara 

  etiketleri içerisine bu javascript kodunu yerleştirmelisiniz. Bu kodu yerleştirdikten sonra izleme ekranından ölçüm ve analiz verilerini görmeye başlayabilirsiniz.

 

Google Analytics Neleri Ölçer?

 

- Gerçek zamanlı web sitesi ziyaretçileri sayısı

- Ziyaretçilerin bulundukları lokasyonlar

- Trafik kaynakları (Direk gelen ziyaretçiler, Paid Searched (Google Reklamları ...vs), Social (Sosyal Medya Adreslerinden), Referal (Başka bir web sitesinden) )

- Kullanıcılar web sitenizdeki sayfalarda ne kadar vakit harcıyorlar

- Son 1 gün, 7gün, 30 gün içerisinde yeniden ziyaret eden ziyaretçiler

- Demografi ve ilgi alanları

- Kullandıkları cihaz (Tablet, PC, Mobil)

 

başta olmak üzere birçok konuda rapor, analiz ve ölçümler bulabilirsiniz, google analitics nedir ile ilgili bağlantıdaki adresten çok detaylı türkçe bilgilere ulaşabilirsiniz.

whatsapp
Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?