AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / İnstagram Mağaza Açma

İnstagram Mağaza Açma

İnstagram Mağaza Açma

AjansBusiness | 11/Haziran/2021 | 690 Kez Okundu

İnstagram uygulamasında mağaza açmak ve alışveriş özelliğini aktive etmek için bir takım adımların uygulanması gerekmektedir.

İnstagram Mağaza Açma

İNSTAGRAM MAĞAZA AÇMA


Birçok internet alışveriş yöntemi olmasına rağmen kullanıcılar bu sitelerin ne kadar güvenilir olduğuna göre kullanıyor ya da kullanmıyor. Günümüzde ise kullanıcılar tarafından en çok güvenilen uygulamalar içerisinde Youtube ve İnstagram yer almaktadır. Bundan yola çıkarak İnstagram kullanıcı deneyimlerini daha çok arttırmak adına uygulamada alt menüye mağaza eklendi. Ancak İnstagram mağaza açabilmek için belli koşulları yerine getirmesini istiyor kullanıcılarından. Bunlara aşağıda sırası ile değineceğiz.


İşletme Hesabına Nasıl Geçilir


İnstagram’ da mağaza açabilmek için öncelikle İnstagram hesabınızı işletme hesabına geçirmelisiniz. İnstagram hesabınız kişisel bir hesap da olsa satış hesabı da olsa hesabınızı işletme hesabına geçiş yapabilirsiniz. Öncelikle İnstagram’ da profiline giriş yapmalısınız. Profilinizde bulunan ayarlar butonuna basmalısınız. Ayarlar butonuna bastıktan sonra açılan seçeneklerden “işletme hesabına geç” şeklinde bir bölüm karşınıza çıkacak bu bölüme tıklamanız halinde işletme hesabına geçmek için ilk adımı atmış olacaksınız. Bundan sonra işletme hesabında neler yapabileceğiniz karşınıza gelecek ve sola kaydırarak bu seçenekleri görebilirsiniz ve en altta bulunan devam sekmesi ile işlemlerinize devam edebilirsiniz. İşletme profilinizin ait olduğu kategoriyi seçmeniz gerekmektedir. “Alışveriş-perakende” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. En son adım olarak işletme profilinize mail, telefon, açık adres gibi tüm iletişim bilgilerinizi kaydettiğinizden emin olmalısınız.


Facebook Sayfası Bağlama


İnstagram mağaza açabilme koşullarından biri de İnstagram işletme hesabınıza facebook sayfanızı bağlamadır. Facebook sayfası bağlama işlemini işletme hesabına geçme esnasında yapabileceğiniz gibi daha sonrasında da yapabilirsiniz. İşletme hesabınızı açtıktan sonra facebook hesabınızı bağlamak ya da bağlı olan adresi değiştirmek için işletme profilinizden profili düzenle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bundan sonra herkese açık işletme bilgileri kısmında sayfayı seçin. Bir sonraki adım mevcut bir sayfayı bağla ya da facebook sayfası oluştur’ a tıklayın. Facebook sayfalarınız arasından seçtiğiniz sayfayı seçtikten sonra bitti butonuna tıklamanız halinde işlemleriniz tamamlanacaktır. Bağlamak istediğiniz sayfa profilinizde görünmüyor ise bağlamış olduğunuz facebook sayfasının yöneticisi olduğunuzdan emin olun ve bu sayfayı İnstagram işletme profilinize ekleme izniniz olmasına dikkat edin.


Ürün Kataloğu Nasıl Yüklenir


Ürün kataloğu yüklemek için facebook sayfanızı İnstagram işletme hesabınıza entegre etmeniz gerekmektedir. İnstagram’ da ürün kataloğu oluşturabilmek için İnstagram üzerinden işlem yapmanız gerekmektedir. Facebook katalog yöneticisinden “katalog oluştur” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Burada kendiniz ve işletmeniz için en doğru katalog seçimini kendiniz yapabilirsiniz. Bundan sonraki adımda tek tek ürünlerinizi manuel olarak yükleyebileceğiniz gibi bir e-ticaret sistemine sahipseniz “ticaret platformunu bağla” seçeneğine tıklayarak ürünlerinize katalog oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda facebook sayfanızda bulunan ürün kataloğunuzu İnstagram işletme hesabınızı entegre etmeniz halinde ürün kataloğunuz otomatik olarak yüklenmiş olur.


Alışveriş Özelliğini Aktif Etme


Yukarıda bahsettiğimiz tüm maddeleri İnstagram üzerinden yapmanız halinde İnstagram mağazanız açılmış ve alışveriş özelliğiniz aktive edilmiş olmaktadır. Yukarıda bulunan herhangi bir maddeden birini yapmamanız halinde İnstagram mağazanız açılmamız ve alışveriş özelliğiniz aktive olmamış olacaktır. Bundan sonraki yapacağınız tek şey İnstagram üzerinden reklamlara odaklanarak, müşterilerinizi çekerek satışlarınızı arttırmak olacaktır.
 

whatsapp
Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?