AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Katalog Tasarımı Nasıl Olmalı

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalı

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalı

Ajans Business | 01/Aralık/2020 | 180 Kez Okundu

Katalog tasarımı nasıl olmalıdır? Katalog tasarımı nedir? Katalog tasarım fiyatları nedir? En iyi katalog tasarımı nasıl yapılır?

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalı

Piyasada artan rekabet sonucu aynı hizmeti veren ya da aynı ürünü sizlere sunan birçok firma bulunmaktadır. Ancak bu ürün ya da hizmetleri müşterilerinize nasıl ve ne kalitede sunacağınız sizlere özeldir. Ancak rekabetin bu denli arttığı piyasalarda müşteriye nasıl ve ne şekilde ulaşılabileceği son derece iyi düşünülmelidir. Bu hem ürünlerinizin hem de markanızın bilinirliğini arttıracak bir hamle olacaktır. Son dönemlerde ürünlerin müşteriler tarafından daha fazla görünür olmasını sağlayan kataloglar sayesinde birçok marka piyasalarda kendilerine önemli yerler edinmeyi başarmıştır. Ancak her katalog sizleri marka bilinirliğinizde ya da müşterileri çekme kısmında sizlere hep aynı etkiyi yaratmayacaktır. Burada doğru ve iyi yapılmış bir katalog tasarımı işin içine girecektir. Peki, katalog tasarımı nedir? Katalog tasarımı kataloglarınızın müşterilerinizin ilgisini çekecek ve marka bilinirliğinizi arttıracak şekilde kataloglarınızın tasarımının yapılması süreci olarak adlandırılmaktadır. Fakat iyi bir katalog tasarımı nasıl olmalıdır?

 

Marka Bütünlüğü Korunması

 

Kataloglar markanız açısından en önemli çevirim dışı pazarlama aracıdır. Ancak bu pazarlama aracını kullanırken markanızın bütünlüğünü korumak, markanızı yeteri kadar iyi tanıttığınızdan ve imajınızı en iyi şekilde temsil ettiğinden emin olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde sizi başarıya götürecek olan pazarlama aracı markanız açısından kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

 

Kullanılan Materyallerin Kaliteli Olması

 

Katalog tasarımında, kataloğun basımı sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi markanızın da kalitesini gösterecek bir gösterge olacaktır. Kullanılan malzemenin kalitesi, canlı ve renkli fontlarla görsellerin seçilmesi gibi unsurlar kataloglarınızın daha göze hitap eden ve akılda kalıcılığı arttırarak marka bilinirliğinizi arttıracak bir unsur olacaktır.

 

Okunabilirlik Düzeyinin Arttırılması

 

Kataloğun, belirlenen hedef kitle tarafından yeteri kadar anlaşılabilmesi, okunabilmesi önemlidir. Müşterilerin karışık ve oldukça kafa karıştıran ürünlerden ve kataloglardan uzak durduğu ve bir daha o markayı seçmediği yapılan araştırmalarda sürekli karşımıza çıkan bir durumdur. Bu sebeple katalog tasarımı sırasında oldukça sade ve verilmek istenilen mesajın net bir şekilde verilmesi esas alınmalıdır.

 

Sektör Analizinin Yapılması

 

Katalog tasarımı öncesinde ürünlerin ya da hizmetlerin bulunduğu sektörün derinlemesine bir analizinin yapılması şarttır. Bu yapılan analiz sayesinde katalog tasarımında dikkat edilecek olan öğeler daha netleşecek ve bu sayede katalogdan elde edilen başarı artış gösterecektir. Sektör analizinde daha önce sektörde bulunan markaların yapmış olduğu işlerin incelenmesi katalog tasarımında birer örnek teşkil edecektir. Aynı zamanda rakip firmaların sektör üzerine olan çalışmalarını incelemek de sizleri sektörünüzde ileri götürecek bir adım olacaktır.

 

Metnin Yazılması

 

Kataloglar büyük oranla görsellerden oluşsa da metinlerde oldukça büyük yer kaplar. Bu sebeple kataloglar için hazırlanacak olan metinler büyük önem arz etmektedir. Hazırlanacak olan metinlerin öncelikle hedef kitle tarafından kolayca anlaşılabilir ve sade olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda hazırlanan metin ürün ya da hizmet görseli ile uyuşmalıdır. Marka ve sektörün dışına çıkmayarak ürün ile ilgili yeterli bilgi veren metinler hedef kitle tarafından beğeni toplamaktadır.

 

Fotoğraf Çekimi ve Görsellerin Hazırlanması

 

Yukarıda görsellerin katalogların ayrılmaz bir parçası olduğundan bahsetmiştik. Katalogların asıl amacı hedef kitlenin ürün ya da hizmetlere mağazadaymış gibi net bir şekilde ulaşabilmesini sağlamaktır. Bu yüzden kataloglarda yer alan görsellerin tamamı ile ürünleri ya da hizmetleri bire bir yansıtması önemlidir. Aynı zamanda kullanılacak olan görseller ya da fotoğrafların kaliteli olması, canlı ve renkli olması müşterinin ilgisini ve dikkatini anında çekebilecek unsurlardan biridir.

 

İçerik Yerleştirilmesi ve Planlamasının Yapılması

 

Katalog tasarımının en önemli kısımlarından biri hedef kitleye sunulacak olan ürün ya da hizmetlerin katalogda ne şekilde verileceğidir. Metinler hazır, görseller hazır olduğunda bir sonraki adımınız nasıl bir şekilde bunların kataloğa yerleştirileceğidir. Öncelikle ürünlerinizi belli bir kategori altında buluşturmanız gerekmektedir. Bu şekilde müşterinin ulaşmak istediği ürüne daha hızlı bir şekilde ulaşması hedeflenmektedir. Bir sonraki adımda ise sıkışık bir yerleşimdense görsellerin ve metinlerin arasında belli ölçüde boşluk bırakılması müşteride kafa karışıklığından ziyade ferah bir izlenim verecektir.

 

Baskı ve Kaliteli Kâğıdın Seçilmesi

 

Marka kalitenizi ve bilinirliğinizi en iyi şekilde hazırlanan katalog tasarımının basımı sırasında gösterebilirsiniz. Bunun için iyi bir baskı türü ve baskı kâğıdı seçmeniz sizleri bir adım ileri taşıyacak olan unsurlardan biridir.

 

Katalog tasarımı Ankarakonusunda Ajans Business firmamız sizlere markanızı rakip firmalardan çok daha öne geçirecek katalog tasarımları ile hizmet vermektedir. En iyi ve en uygun katalog tasarımı fiyatları için Ajans Business firmamızdan teklif almadan karar vermemenizi öneririz.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?