AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Kurumsal SEO Analizi Nasıl Yapılıyor

Kurumsal SEO Analizi Nasıl Yapılıyor

Kurumsal SEO Analizi Nasıl Yapılıyor

AjansBusiness | 14/Ocak/2021 | 179 Kez Okundu

Kurumsal SEO analizi nasıl yapılır? SEO analizinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir.

Kurumsal SEO Analizi Nasıl Yapılıyor

Kurumsal SEO Analizi

 

SEO analizi web sitelerinin ve rakiplerinin incelenerek web sitesinin ihtiyacı olan seo hizmetlerinin belirlenmesini sağlayan bir hizmettir. Her web sitesinin SEO ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Çünkü SEO’da alınacak sonuca etki eden önemli faktörlerden birisi de rakiplerin yaptığı çalışmalardır. Bu nedenle sadece firma web sitesi değil aynı sektörde hizmet veren rakiplerinde siteleri incelenmelidir. Kurumsal seo analizi yapılırken öncelikle web sitesinin yapısında SEO açısından sorun oluşturabilecek durumlar ve iyileştirilebilecek olan durumlar tespit edilmektedir. Aynı zamanda site içindeki link inşası ve site dışı backlink gibi konularda incelenmeli ve gerekli iyileştirmeler planlanmalıdır.

 

Sektörel SEO Analizi

 

Sektörel analizi yapılırken öncelikle firmanın hizmet verdiği sektörün doğru olarak bilinmesi gerekir. Benzer anahtar kelimeler ile birbirinden farklı hizmetler sunan sektörler bulunmaktadır. Bu nedenle doğru bir şekilde analiz yapılması sonuç açısından önem taşımaktadır. Rakip ve rekabet analizi yaparken yararlanabileceğiniz bir kaynak olarak reklam fiyat tekliflerini gösterebiliriz. Anahtar kelime analizi yaptığınızda rekabet düzeyini görebilirsiniz. Yüksek rekabet düzeyine sahip olan anahtar kelimelerde reklamlarda olduğu kadar SEO içinde rekabet söz konusudur. Analizi doğru yapmak SEO stratejisini doğru planlamanın en önemli adımlarından birisidir. Bu nedenle kurumsal SEO analizi yaparken maksimum dikkat gösterilmeli ve tüm noktalar incelenmelidir.

 

Web Sitesi Analizi

 

SEO analizlerinin en önemli aşamalarından birisi web sitelerinin analizidir. Web sitelerinde yapılan bir SEO hatası yaptığınız diğer tüm çalışmaların boşa gitmesi anlamına gelebilir. Bu nedenle web sitelerinin seo analizi maksimum dikkatle yapılmalıdır. Web site analizi iki açıdan yapılmalıdır; Site içi ve site dışı. Site içi analiz yaparken şu konulara dikkat edilmelidir;

  • meta etiketleri
  • başlıklar
  • sayfa içerikleri
  • anahtar kelimeler

web sitelerinde en çok bu konularda hatalar yapılması nedeni ile negatif SEO etkisi yaşanmaktadır. Site dışı analiz yaparken ise backlink analizi önemlidir. Kalitesiz ve zararlı backlinlerin devre dışı bırakılması gerekmektedir. Bu yüzden web sitesine gelen tüm backlinkler incelenmeli ve google tarafından karalisteye alınan sitelerden backlink varsa devre dışı bırakılmalıdır. Bu sayede web sitesine sadece yararlı olan backlinklerin yönlenmesi sağlanmaktadır.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?