AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Meta Etiketlerinin SEO Etkisi

Meta Etiketlerinin SEO Etkisi

Meta Etiketlerinin SEO Etkisi

Ankara Web Tasarım | 25/Eylül/2020 | 411 Kez Okundu

SEO kriterleri içerisinde önemli bir yeri olan meta etiketlerinin SEO etkisi konusunda önemli bilgiler, meta etiketleri nedir, meta etiketleri nasıl kullanılmalıdır.

Meta Etiketlerinin SEO Etkisi Nedir

Meta Etiketleri Nedir (Meta Tags Nedir)?

 

Meta etiketleri, web sitelerinde arama motorlarını web sitesi ve sayfa içeriği hakkında bilgilendirmek için kullanılan ön yazılardır. Aryıca arama motorları haricinde kullanılara da bir takım bilgiler ulaştırabilmektedir.

 

En Önemli Meta Etiketleri Hangileridir, Nasıl Kullanılır?

 

Title: Başlık etiketi olarak bilinir, SEO açısından etkisi oldukça yüksektir, arama motorlarında arama sonuçlarında karşımıza çıkan sonuçların başlığıdır, iyi bir başlık web sitesine tıklama oranını arttırabilir, alaka düzeyi yükselterek daha fazla arama sonucu ile eşleşmenizi sağlayabilir. Maksimum 70 karakter uzunluğunda kullanılmalı ve sayfa başlığı, URL adresi ile uyumlu olmalıdır.

Örnek Kullanım :
<title>Ankara Web Tasarım | Ankara Web Tasarım Ajansı | AjansBusiness</title>

 

Meta Description: Web sayfasının içeriği description etiketi sayesinde arama motorlarına bildirilir, arama motorlarında çıkan sonuçlarda web sitesi başlığının hemen altındaki açıklama kısımında görünen alandır. Description etiketi maksimum 160 karakterlik olmalıdır. Google SEO açısından en önemli meta etiketi olduğu söylenebilir, meta etiketi oluşturulurken tam bir cümle kullanılmalı ve web sitenizdeki o sayfa ile ilgili en iyi ifade edici cümle olmalıdır.

Örnek Kullanım:
<meta name="description" content="Ankara web tasarım işinde uzman ekibimizden; İnternet reklamları, SEO ve Web site tasarımını konusunda en uygun teklifi alabilirsiniz." />

 

Meta Robots: bu etiket sayesinde arama motorlarına internet sitenizdeki bu sayfanın index'lenmesini veya index'lenmemesini istediğinizi bildirebilirsiniz, ayrıca vereceğiniz follow, nofollow değerleri ile bu sayfa'dan çıkan bağlantıların dikkate alınmasını (izlenmesini) isteyip, istemediğinizi de belirtebilirsiniz;

Örnek Kullanım:
<meta name="robots" content="index, follow" />

 

Meta Content-Type: Türkçe karakterlerin tanınması için önemlidir, muhakak tanımlanmalıdır.

Örnek Kullanım:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">

whatsapp
Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?