AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / SEO Metin Yazarlığı

SEO Metin Yazarlığı

SEO Metin Yazarlığı

AjansBusiness | 28/Ocak/2021 | 756 Kez Okundu

SEO uyumlu makale yazarlığı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar web sitelerinin arama motoru sıralamasına etki etmektedir.

SEO Metin Yazarlığı

SEO Uyumlu Metin Yazarlığı Nedir?

 

SEO arama motoru optimizasyonu demektir. Arama motorları web sitelerini sıralarken kullanıcılara en alakalı bilgiyi ulaştırmak ister. Bu nedenle de web sitelerinin içeriklerini takip ederek en alakalı sonucu sunmaya çalışır. İçeriklerin konu ile alakalı olup olmadığını anlamak için bir dizi karmaşık algoritmadan yararlanır. SEO uyumlu metin yazarlığı ise arama motorlarının web site içeriklerini hedeflenen anahtar kelimede alakalı görmesini sağlayacak şekilde içerik oluşturmaktır. SEO uyumlu metin yazarlığı profesyonellik ve arama motoru algoritmalarını iyi bilmeyi gerektirmektedir. Anahtar kelimelerin doğru oranda seçimi, konu ve anlam bütünlüğünün sağlanması gibi bir dizi kurala uyulmalıdır. Başlık değerlerinin (h2, h3…) belirlenmesinden içerikte kullanılacak olan yazım yanlışlı kelimelere kadar her şeye dikkat edilmelidir.

 

Bir Makale Kullanıcılara Nasıl Ulaşılır

 

Web sitelerinde yer alan içeriklerin kullanıcılara ulaştırılmasında iki önemli yol bulunmaktadır. Bunlar;

  • Doğrudan verilen site dışı backlinkler ile
  • Arama sonuçlarında görüntülenmesi ile

Web site içerikleri bir web sitesinde kurulan bağlantı aracılığı ile kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Buna referans yolu ile erişim denilmektedir. Bir diğer yöntem ise arama motorlarından doğrudan erişimdir. Arama motorları kullanıcılarına aradıkları kelimeler ile en alakalı içeriği bularak sunmak ister. Bu nedenle içeriklerin kelime sayısı, dış ve iç referanslarsın sayısı ve kalitesi, anahtar kelime etiketleri ve sayfaların açılış hızları gibi birçok konuyu göz önüne alırlar. SEO uyumlu makale yazılmış ise arama motorları içeriklerin alakalı olduğu kararını daha kolay vermektedir. Aslında konu ile ne kadar alakalı olduğunuz değil arama motorlarının bunun farkına varmasını hedeflemeniz gerekmektedir.

 

SEO Uyumlu Makale Özellikleri

 

SEO uyumlu makalelerde dikkat edilmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Makale uzunluğu arama motorları için önemli bir kriterdir. 200-300 kelime makaleler ne kullanıcıyı sıkacak kadar uzundur ne de bilgiyi eksik aktaracak kadar kısa. Mesajı mümkün olan en kısa şekilde açıklamak için ideal bir orandır. Her makalede %1-%2 oranında anahtar kelime kullanılmalıdır. Bu sayede içeriğin bahsettiği konunun anahtar kelimelerle ilgili olduğu konusunda arama motoru büyük bir kanıya ulaşacaktır. SEO uyumlu makalelerde konu-anlam bütünlüğü olmalı çünkü arama motorları kelimelerden oluşan içerikleri algılayabilen karmaşık algoritmalara sahiptir ve bu içerikleri kullanıcılara sunmak istemez. Makalelerin birincil amacı kullanıcıları çekmek iken ikinci amaç belirli bir mesajı iletmektir. Bu nedenle makaleler kullanıcıların merak ettiği sorulara cevap vermelidir. SEO uyumlu makaleler tamamen özgün olmalı ve taklit olmamalıdır.

whatsapp
Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?