AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / SEO ve SEM Nedir

SEO ve SEM Nedir

SEO ve SEM Nedir

Web Tasarım Ankara | 22/Eylül/2020 | 178 Kez Okundu

Organik arama sonuçlarında üst sırada olmak için yapılan çalışmalara SEO, organik arama sonuçlarının üzerinde reklamlarda sıralanmak için yapılan çalışmalara SEM denir.

seo-ve-sem-nedir

SEO Nedir, SEM Nedir?

 

SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEM arama ağı pazarlaması olarak çevrilmektedir. SEM açılımı (Search Engine Marketing) olan, arama motolarında sponsorlu olarak yer almak için yapılan bir pazarlama türüdür. SEO ise organik ve ücretsiz bir çalışmadır ancak SEO danışmanlığı konusu ise ücretli olarak ajans firmalar tarafından yerine getirilen bir konudur.

 

SEO google arama motoru arama ağlarında web sitelerinin daha üst sıralarda gösterilmesini için yapılan organik çalışmalar iken SEM ise ücretli olarak verilen reklamlardır. SEO çalışmaları ücretsiz, kalıcı olmasına rağmen reklamlı olan verilen ilanlar bir reklam sıralamasına tabi olurlar ve organik arama sonuçlarından daha üstte dizilirler, dolayısıyla her iki hizmet de tercih edilmesi gereken işlerdir.

 

SEO Danışmanlığı, SEM Danışmanlığı

 

SEM nasıl yapılır biraz incelemek gerekir. Arama motorunda yapılan pazarlama yöntemleri arama motoru reklamlarından oluşmaktadır. Google için SEM işlemleri Google Ads paneli üzerinden yapılmaktadır. Google reklam ağında arama ağı reklamları, görüntülü reklamlar, google harita reklamları ve Youtube reklamları şeklindedir.

 

Bu reklamları doğru bir şekilde ayarlamak reklam performansını arttıracaktır. Google ads danışmanlığı hizmetleri sayesinde reklamlar en iyi şekilde verilebilmektedir. Firma olarak ankara google reklam danışmanlığı hizmetleri vererek google reklamlarından en iyi performansı elde etmeniz sağlanmaktadır. Reklam ayarlarınız doğru bir şekilde yapılarak reklamlarınızın hedef kitlenize en iyi şekilde ulaştırılması sağlanmaktadır.

 

Google Ads Danışmanlığı Hemen Teklif İste

 

Seo hizmetleri ise web sitelerinin doğal arama sonuçlarında en üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. SEO ile yukarı sıralara çıkmak zaman ve sabır gerektirmektedir. Ancak bu şekilde elde edilen sıralamalar sayesinde daha kalıcı olarak üst sıralarda yer alınmaktadır. Kalıcı olarak üst sırlarda yer almak için SEO çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir.

 

Bu konuda Ankara SEO danışmanlığı tecrübemiz ile lokal, bölgesel ve anahtar kelime bazlı çalışmalar ile size en iyi SEO hizmetini sunuyoru. SEO çalışmaları sayesinde organik sonuçlarda yer almanıze ek olarak SEM yani google reklamları harcamalarında da alakalı reklam düzeyi sağlamanıza katkı sağlayacağından reklam harcamalarında ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Google SEO Danışmanlığı Hemen Teklif İste

 

SEO / SEO Danışmanlığı SEM / SEM Danışmanlığı (Google Reklamları)
1 SEO Ücretsizdir SEM Ücretlidir
2 SEO etkisi daha uzun süreli ve kalıcıdır SEM etkisi anlık ancak sizi organik sonuçların üzerinde gösterdiği için daha kuvvetlidir.
3 SEO uzmanlık gerektirir, ajans firmalar ile çalıştığınızda danışmanlık ücreti ödenir. SEM de SEO gibi uzmanlık gerektirir, ajanslar ile sözleşme yapıldığında yine danışmanlık ücreti ödenir.
4 SEO daha uzun süreli yatırım gerektirir. SEM kısa zamanda etkin performans sağlayabilir.
5 SEO'da tıklama başına ücret ödenmediği için daha karlı bir yatırımdır. SEM harcamalarını azaltmak için SEO çalışmaları etkin fayda sağlayacaktır.
6 SEO daha uzun ve arama hacmi düşük kelimelerde daha hızlı sonuç verir. SEM daha yüksek hacimli rekabetçi kelimelerde bile sonuç almanızı sağlar.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?