AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Web Sitesi İşletmenin Yıllık Maliyeti Ne Kadar

Web Sitesi İşletmenin Yıllık Maliyeti Ne Kadar

Web Sitesi İşletmenin Yıllık Maliyeti Ne Kadar

AjansBusiness | 10/Ocak/2021 | 337 Kez Okundu

Web sitesi işletme maliyetlerinde uygun fiyatlı paketler için AjansBusiness tercih edilir.

Web Sitesi İşletmenin Yıllık Maliyeti Ne Kadar

Web Sitesi İşletmenin Maliyetleri

 

Bir web sitesinin işletilmesi birçok alt hizmeti beraberinde getirmektedir. Web sitesi içerik yönetim sistemi, alan adı, hosting hizmetleri, SSL sertifikalandırma hizmetleri ve teknik destek hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Web sitesi yıllık işletim maliyeti tüm bu hizmetlerin maliyetlerinin yıllık toplamına eşittir.

 

Web Sitesi İçerik Yönetim Sistemi Lisans Ücreti

 

Web sitesi içerik yazılımları için tercih ettiğiniz yazılım ücretli ya da özel tasarım bir yazılım ise yazılım için bir defalık ya da yıllık içerik yönetim sistemi yazılım ücreti ödemeniz gerekir. Wordpress gibi ücretsiz içerik yönetim sistemi yazılımları bulunmaktadır. Bunlardan yaralanarak bir web sitesi oluşturmak istediğinizde bile bazı eklentiler için yıllık ücretler ödemeniz gerekecektir.

 

Alan Adı Yenileme Ücreti

 

Alan adı web sitesinin kimliğidir. Bu kimlik sayesinde ziyaretçiler sunucularınızdan web sitenizi açabilir ve ziyaret edebilirler. Alan adı tescilleme firmaları alan adlarını yıllık ya da 2,3,4,5 yıllık olacak şekilde tescillemektedir. Seçtiğiniz alan adı tescilleme firmasına göre alan adınızı en uygun maliyetle olacak şekilde dilediğiniz kadar süreliğine tescilleyebilirsiniz.

 

Hosting Ücreti

 

Hosting hizmeti web sitesinin işletilmesi için ihtiyaç duyulan sunucu ve depolama hizmetlerini kapsamaktadır. Yüksek veri iletim hızı ve çoklu ziyaretçi desteğini sağlaması gerekir. Sürekli açık kalması gereken bu sunucular için yıllık cüzi bir meblağ ödeyerek hosting ücreti almak web sitesi işletmek için kendi sunucunuzu oluşturmaktan çok daha büyük avantaj sağlar.

 

Teknik Destek Ücreti

 

Teknik destek web sitelerinin işletilmesindeki en önemli hizmetlerden birisidir. İnsan yapısı her şeyde olduğu gibi web sitelerinde de kullanım sırasında bazı hatalarla karşılaşmak ya da kullanım hataları nedeni ile sorun yaşamak mümkündür. Bu sorunların çözülmesi, gerektiğinde kurumsal maillerle ilgili destek sağlanması gibi hususlarda verilen hizmettir. Web sitesi içerik yönetim sistemi sağlayan ajans tarafından verilen bu hizmet web sitelerinin yıllık işletim ücret kalemlerinden birisidir.

 

SSL Sertifikası

 

Veri güvenliğinin sağlanması için SSL Sertifikası sağlayıcılarına yıllık olarak ödenen SSL Sertifika ücretleridir.

 

Ajans business olarak bu hizmetlerin tamamına kurumsal web siteleri için 50$-65$ arasında bir maliyet ortaya çıkarmaktayız. Bazı özel durumlarda (özel yazılım kullanılmasından kaynaklı lisans ücretleri, performans sunucularının tercih edilmesi, genişletilmiş hosting paketleri, ulusal alan adı uzantıları) ilave ödemeler olabilmektedir.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?