AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Web Sitesi Verimliliği Nasıl Artırılır

Web Sitesi Verimliliği Nasıl Artırılır

Web Sitesi Verimliliği Nasıl Artırılır

AjansBusiness | 11/Haziran/2021 | 727 Kez Okundu

Web sitenizden işletme olarak hem sizin hem de kullanıcıların daha fazla verim almasını sağlayacak püf noktalar yazımızda sizlere sunulmuştur.

Web Sitesi Verimliliği Nasıl Artırılır

WEB SİTESİ VERİMLİLİĞİ NASIL ARTIRILIR?


İşletmenizi büyütmek ve marka bilinirliğinizi arttırmak için web sitesi kurulumu hizmeti satın aldınız. Ancak web sitesinden istediğiniz verimi alamadınız. Size vaat edilen büyüme, potansiyel müşteriye daha kolay ulaşma ya da müşterilerin artması gibi çalışmalar yerini bulmadı. Bu gibi sıkıntılarınıza çare bu yazımız içerisinde gizli. Bir web sitesi sadece oluşturularak tüm işlemler bitmiş olmuyor. Web sitenin daimî canlı tutulması, müşterinin daimî ilgisinin çekilmesi ve bu ilginin korunması, tasarımlarla rakipler arasında seçkin olmak devam eden işlerden bazılarıdır. Peki, ama web sitesi verimliliği nasıl artırılır?


Web Sitesi Verimliliği Nedir?


Web sitesi kurulumundan itibaren bir bebek gibi bakmanız, büyütmeniz ve üzerine titremeniz gereken bir çalışmadır. Web sitesi ile ilgilenmeyi kestiğiniz anda işletmeniz üzerine kurduğunuz hayallerin de kesileceğini bilmelisiniz. Bu yüzden web sitenizin verimliliğini hep arttırmalı ve korumalısınız. Peki, web sitesi verimliliği nedir? Bunun için verimlilik kelimesinin web sitesinde karşılığını bulmak gerekmektedir. Verimlilik, bir web sitesinin yapması gerekeni ne kadar iyi yaptığının ölçüsüdür.  Yani web sitesi verimliliğini, web sitenizin kullanıcı amacına uygun olarak potansiyel müşterileri sitenize çekmesi, kullanıcıları sıkmadan ve ilgisini çekerek web sitenizi kullanmaya ve hizmetlerinizi almaya ikna etmesi olarak tanımlayabiliriz.


Web Sitesi Verimliliği Nasıl Artırılır?


Web sitesi verimliliğini arttırmak için kullanılacak birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenler video ya da görseller ile web sitesini canlı hale getirmek, canlı renkler ve uygun fontlarda yazı stilleri ile kullanıcıların dikkatlerinin dağılmasını engellemek, call to action adı verilen kullanıcıları eyleme geçirme yöntemlerini kullanmak, anket yöntemi kullanılarak kullanıcılardan geri dönüşler almak, belli uygulamalar kullanarak kullanıcı hareketlerini izlemek, sosyal medyaları aktif şekilde kullanarak web sitesine bağlamak, belirli aralıklarla veri girişleri, görsel ve içerik girişleri yapmak ve içeriklerin ve görsellerin kaliteli olmasına dikkat etmektir. Bu yöntemler çoğaltılacağı gibi web sitenizin hitap ettiği kitleye ve amacına göre farklı yöntemler de kullanılabilmektedir.  


Kullanıcıları Eyleme Çağırma Örnekleri Nelerdir?


Kullanıcıları eyleme çağırma yöntemleri web sitesi verimliliğini arttırma yollarından birisidir. Arama motoru üzerinde hemen her web sitesinde sıkça kullanılan bu yöntemin adı Call to Action olarak geçmektedir. Eyleme çağırma yönteminde amaç kullanıcıların istenilen eylemi hemen yerine getirmesini sağlamaktır. Bir web sitesinde sıklıkla karşı karşıya gelinen üye ol, giriş yap, beğen, satın al, ekle, paylaş gibi butonlar en çok kullanan eyleme çağırma örnekleri arasındadır. Diğer örnekler ise şu şekildedir:
•    Hemen al,
•    Şimdi incele,
•    Ücretsiz indir,
•    Paylaş,
•    Beğen,
•    Formu doldur,
•    Sepete ekle,
•    Ürüne git,
•    Mağazaya soru sor,
•    Mesaj at,
•    Yorum yap

whatsapp
Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?