AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Web Tasarımında Temel İlkeler Nelerdir

Web Tasarımında Temel İlkeler Nelerdir

Web Tasarımında Temel İlkeler Nelerdir

AjansBusiness | 15/Ocak/2021 | 409 Kez Okundu

web site tasarımında temel ilkelere dikkat etmek web sitelerinin beklentilerinizi daha iyi karşılamasını sağlar.

Web Tasarımında Temel İlkeler Nelerdir

Web Tasarımında Hangi Özellikler Olmalı?

 

Web site tasarımlarının firmalar için ne kadar önemli olduğundan daha önce birçok konuda detaylıca bahsettik. Peki web sitesi yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? Ya da bir web sitesinde olmazsa olmazlar nelerdir? Web siteleri ile ilgili standartlaşmış ve etkinliğini kanıtlamış özellikler bulunmaktadır. Bir web sitesi tasarımı yaptırırken tasarımcınızdan mutlaka bu konuları talep etmeli ve web sitenizin bu özelliklerle donatıldığından emin olmalısınız. Web sitelerinin olmazsa olmazlarını belirli başlıklar altında topladık. Bu konular ise şu şekildedir;

 

Mobil Uyumluluk; İnternet kullanıcılarının önemli bir kısmı mobil cihazlar aracılığı ile internet kullanmaktadır. Bu nedenle kullanıcılar tarafından beğenilmesi ve kolay kullanılması için mobil uyumlu web tasarımı şarttır.

 

Arama Motorları ile Uyumlu Olması; Arama motoru uyumluluğu SEO olarak da bilinen önemli bir husustur. İnternet kullanıcılarının web sitenizi daha kolay bulmasını ve daha fazla ziyaretçi çekilmesini sağlar. İnternet kullanıcıları başta google olmak üzere arama motorları aracılığı ile web sitelerine erişmektedir.

 

Etkili Görsel Tasarım; Web sitenize çeşitli yollarla ziyaretçi çektiniz ama nasıl sitenizde kalmaya ikna edeceksiniz. İşte bu noktada etkili görsel tasarımlar devreye girmektedir. Yapılan araştırmalar kullanıcıların ilk 5.7saniye içerisinde web sitesinde kalıp kalmama kararı verdiklerini göstermektedir. Bu nedenle etkili görsel tasarımlar kullanıcıları etkilemekte ve ilk izlenimde önemli bir yere sahiptir.

 

Kullanıcı Dostu Arayüz Tasarımı; Arayüz tasarımında kullanıcı dostu olmak demek kullanıcıların web sitelerinde bir sayfadan diğerine kolayca geçmesini sağlayacak çözümlere sahip olmak demektir. Kullanıcı dostu arayüz tasarımı ile web sitenizde kullanıcıların aradığına en pratik şekil ulaşmasını sağlarsınız. Bu nedenle web sitesi tasarımlarının kullanıcı dostu olması gerekmektedir.

 

Özgün ve Kaliteli İçerik; Kullanıcılar her gün birçok web sitesini ziyaret etmektedir. Bir sitede gördükleri içerikleri başka bir sitede gördüklerinde o sitede vakit geçirmemeyi ve yeni site aramayı tercih etmektedirler. Ayrıca arama motorları da özgün olmayan içerikli sayfaları engelleyerek kullanıcılara önermemektedir. Daha fazla ziyaretçi için içeriklerin özgün ve kaliteli olması şarttır.

 

Etkileşim ve İletişim Formları; Kullanıcıların web sitelerinde etkileşim kurmalarını kolaylaştıracak çözümler sunmalısınız. Kullanıcılar merak ettikleri sorulara cevap bulamadıklarında siteyi terk etmeye yönelebilir. Bunu engellemek için yapmanız gereken iletişim kurmalarını kolaylaştıracak çözümler sunmaktır.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?