AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / 8 Adımda Web Sitesi Kurma Rehberi

8 Adımda Web Sitesi Kurma Rehberi

8 Adımda Web Sitesi Kurma Rehberi

Ankara Web Tasarım | 25/Eylül/2020 | 174 Kez Okundu

Sıfırdan web sitesi kurmak isteyenler için 8 adımda profesyonel web sitesi kurma rehberi ile site kurma konusunda tüm aşamaları detayları ile öğrenmeye hazır mısınız?

8 Adımda Web Sitesi Kurma Rehberi

1- Hosting ve Domain


Web siteniz için iyi bir domain (alan adı) belirlemelisiniz, kısa akılda kalıcı, anahtar kelime değerinde olan, .com uzantılı alan adlarını seçmeye dikkat etmelisiniz. Alan adınız kadar önemli bir başka konu ise hosting hizmetidir. Web sitenizi yayınlayacağınız hosting hizmeti için bilinen markaların kuvvetli özelliklere sahip paketlerini tercih etmelisiniz.

 

Alan adı ücretleri yaklaşık olarak; 8-15$ civarlarında olup ilk yıl tescil ücreti ile sonraki yıllardaki tescil uzatma ücretleri farklılık gösterebilmektedir. Hosting ücretleri ise kullanılan sunucu performanslarına göre belirlenip 15$-100$ arasında ücretlerde olabilmektedir.


2- Web Sitesi İçerik Yönetimi


Web sitesi kurmak için internet sitenizi üzerine tasarlayacağınız içerik yönetim sistemi (CMS- Content Management System) belirlemelisiniz. Wordpress, özel geliştirme gibi seçenekler ile veya hazır site geliştirme araçları olan godaddy, wix gibi platformalar ile kendi web sitenizi tasarlayabilirsiniz.


Php, asp.net gibi programlama dilleri tamamen teknik programlama bilgisi üzerine inşa edebileceğiniz özel geliştirme içerik yönetim sistemleridir, genellikle web tasarım firmaları, ajans şirketler ve yazılımcılar tarafından geliştirme yapılacağı durumlarda tercih edilir, burada yapılabilecekler sadece hayal gücü ile sınırlıdır. Diğerlerine göre daha az da wordpress de teknik bilgi gerektirmektedir, kişisel geliştirmeye de uygun olan açık kaynaklı bir yönetim sistemi olan wordpress ile vaktiniz varsa uzun uğraşlar ile güzel tasarımlar oluşturabilirsiniz. Ancak wix ve godaddy ücretsiz web site geliştirme araçları ise hazır web site şablonları kullanarak kişisel gayretleriniz ile web sitesi tasarlamaya platformalardır.


3- Sayfaların Oluşturulması

 

İnternet siteleri web sayfalarından oluşur her bir sayfa'nın farklı bir url adresi vardır ve bu sayfalar ayrı ayrı arama motoru dizinlerine kayıt edilir (index). İçerik yönetim sistemini belirledikten sonra sayfalarınızı belirlemeli, site haritanızı oluşturmalı ve menü (navigasyon) elemanlarını belirlemelisiniz.

 

Web Sitelerindeki Sayfalar Neler Olabilir?

 

1- Anasayfa : web sitenizin ilk açılış sayfasıdır; banner/slider, tanıtım yazıları, özel banner tasarımları, müşteri yorumları, vitrin ürünler, ön plandaki hizmetler ve teklif istek formaları gibi alanlardan oluşur. 

 

2- Hakkımızda : web sitenizdeki kurumsal bilgilerin paylaşıldığı alandır genellikle; şirket bilgileri, misyon, vizyon, değerler, personel kadrosu, insan kaynakları gibi kurumsal içerikler bu sayfada yer alabilir, bazı web sitelerinde kurumsal bölümünün genişliğinden dolayı bu içeriklerin ayrıldığını görebilirsiniz. 

 

3- İletişim : web sitelerindeki iletişim formu ve iletişim bilgilerinin yer aldığı sayfadır, web sitesini ziyaret eden kullanıcıları site sahibine ulaşmak istediklerinde iletşim sayfasında bu bilgileri ve iletişim formunu görmek isterler.

 

4- Hizmetler/Ürünler : sektörünüz ile uygun sayfa tasarımına sahip hizmetlerin veya sattığınız ürünlere uygun ürün sayfalarının yer aldığı özel sayfalardır.

 

5- Teklif İstek/Satın Al : hizmet veren sitelerinde teklif istek sayfaları veya iletişim formları, e-ticaret web sitelerinde ise sepet, ödeme gibi satın alma sayfları yer almaktadır.

 

6- Web Site Kullanım Şartları : web sitesine ziyaret eden kullanıcıların hangi hak ve sorumluluklar ile web sitesini kullanacağını anlatan sayfadır.

 

7- Kişisel Veriler ve Gizlilik Politikası : web sitesinde kişisel verilerin nasıl saklandığı veya işlendiği, web site sahibi ile siteyi kullanan kullanıcıların hangi sorumluluklara sahip oldukları, çerez kullanma yöntemleri burada açık açık yer alır.

 

4- İçerik Hazırlanması

 

Web sitenizin sayfalarını belirledikten sonra sayfalarınıza özel içeriklerin hazırlanması gerekecektir, web sayfalarında kullanılacak metinler, resimler ve varsa video içerikler içerik yönetim sistemi ile web sitenizin sayfalarına eklenir.

 

Web sitesi içeriklerinizi hazırlarken web sitesi içeriği nasıl hazırlanır konulu yazımıza başvurarak SEO uyumlu web sitesi içeriği hazırlama konusunda önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

5- Güvenlik Sertifikası

 

Web siteleri SSL sertifikası adı verilen bir sertifika sayesinde verileri güvenli iletişim protoklü olan https:// (HTTPS) protokolü üzerinden işletilebilir. Bu hizmet opsiyonel bir hizmet olup, modern web sitelerinde mutlaka bir SSL sertifikası kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Kişisel bilgilerin işlendiği veya paylaşıldığı kurumsal web sitelerinde ve e-ticaret web sitelerinden SSL sertifikasını bir zorunluluk olarak kullanmanızı öneriyoruz. 

 

6- SEO Düzenlemeleri

 

Web sitesi kurma sırasında dikkat edilecek bir diğer konu arama motorlarında daha iyi performans sergilemesi için bir takım SEO düzenlemeleri yapılması konusudur, bu düzenlemeler meta etiketleri, sayfa url yapıları, resim alt etiketlerinin uygun olarak belirlenmesi, sitemap.xml hazırlanması, robots.txt dosyasının oluşturulması, h1,h2 gibi içerikte kullanılan başlıkların hiyerarşik olarak hazırlanmış olması gibi konulardır.


7- Web Master Araçlarına Kayıt

 

Web sitesi kurma işleminde önemli bir diğer aşama da web sitesinin arama motorlarına kayıt edilmesidir. Webmaster araçları olarak bilinen google search console, bing webmaster ve yandex webmaster önemli ve kayıt edilmesi gereken araçlardır.

 

Bu webmaster araçlarına kayıt esnasında robot.txt ve sitemap.xml dosyaları da arama motorlarına tanıtılmalıdır. Bu araçlar üzerinden ilerleyen zamanlarda belirli aralıklar ile web sitemizi ziyaret eden arama motorları robotları verileri ve bazı analiz raporları alınabilir.  


8- Kurumsal Mail Hizmeti

 

Kurumsal mail hizmeti web sitesi alan adımız ile biten size özel olduğunu belli eden mail hizmetleridir. Kurumsal mailler web sitesi alan adınızın önünde istediğiniz herahangi bir ad ve @ karakteri ile yazılır. Örnek olarak [email protected] mail adresi AjansBusiness şirketimizin kurumsal mail adresidir.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?