AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Hemen Çıkma Oranı Nedir

Hemen Çıkma Oranı Nedir

Hemen Çıkma Oranı Nedir

Ankara Web Tasarım | 01/Ekim/2020 | 146 Kez Okundu

Hemen Çıkma Oranı Nedir?, Hemen Çıkma Oranını Yükselten Faktörler Nelerdir?, Hemen Çıkma Oranlarını Düşürmek İçin Neler Yapılır?

Hemen Çıkma Oranı Nedir

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

 

Hemen çıkma oranı nedir konu araştırmalarında sitelerdeki tek sayfalık oturumlara verilen bir terim olduğu cevabına ulaşılır. Bu oran web sitelerinin performansını ölçer. Siteniz hakkında bilgiler veren Hemen çıkma oranı SEO çalışmalarının şekillenmesinde çok önemli katkı sunar. Bu oran Google analytics üzerinden elde edilir. Ziyaretçiler web sitenize giriş yaptığında başla sayfalara geçmeden sitenizden ayrılma analizini yapan bu oran toplu oturum sayfalarının tek sayfa oturumlara bölünmesi ile elde edilir. Ana sayfa ile ilişkili problemlerin var olup olmadığını bu oran ile anlayabilirsiniz. En düşük Hemen çıkma oranı kaç olmalı araştırmalarında site çeşidine göre farklı değerler karşınıza çıkar. Site çeşitleri ve olması gereken en düşük oranları şu şekildedir:

 

* İçerik üreten sitelerde %50
* Üye odaklı sitelerde %40
* Blog sitelerde % 85
* E- ticaret sitelerinde %30
* Servis hizmeti veren sitelerde %20

 

Hemen Çıkma Oranını Yükselten Faktörler Nelerdir?

 

Hemen çıkma oranı nedir konu başlığında yüksek oranların nedenini tespit etmek web sitesinin iyileştirme çalışmaları için önemlidir. En önemli etken kullanıcıların sitede kolayca gezinememesidir. Bu gibi sorunlarda site tasarımı elden geçmelidir. Bir diğer etken ise site açılış hızı olmaktadır. Bu hızın olabildiğince düşük olması en etkili Hemen çıkma oranını düşürme yöntemleri arasında yer alır. Bunun için dosya boyutları küçültülebilir, HTML5 animasyonları tercih edilebilir ya da videolarda bulunan otomatik oynatma özelliği kaldırılabilir. Adwords ve SEO’da kullanılan anahtar kelimeler arasında eşleşme sağlanmaması da kullanıcıların web sitenizin saniyeler içinde terk etmesine neden olur. Genel olarak bu sorunları analiz için Hemen çıkma oranı nasıl hesaplanır konusunda Google Analytics kullanılabilir.

 

Hemen Çıkma Oranlarını Düşürmek İçin Neler Yapılır?

 

Hemen çıkma oranı nedir konu araştırmalarının sonucunda sorunlar tespit edilmiş ise mutlaka çözümler için çalışmalar yapılmalıdır. Bunun için yüksek oranların düşürülmesi gereklidir. Sorunun kaynağını tespit ettiğinizde işiniz kolaylaşır. Bir adı da Bounce rate olan oranları düşürmek için kullanılabilecek bazı işlemler şunlardır:

 

* mobil uyumluluk
* Site açılış hızı
* Pop- up reklamlar
* 404 sayfaları
* site tasarımı

 

Bu başlıklarda Bounce rate nasıl düşürülür çalışmaları değerlendirilebilir. Kullanıcıların aradıklarını, sorunsuz bir şekilde sitenizde bulmaları ile bu oranlar düşecektir.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?