AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Landing Page Web Sitesi Nedir

Landing Page Web Sitesi Nedir

Landing Page Web Sitesi Nedir

Ankara Web Tasarım | 26/Eylül/2020 | 401 Kez Okundu

Ddijital pazarlama araçlarının açılış sayfası olarak hazırlanan ve daha iyi geri dönüşüm sağlamak için kullanılan landing page web siteleri nasıl hazırlanmalıdır?

Landing Page Web Sitesi Nedir

Landing Page Web Sayfası

 

Landing page; Tükçe'de "Varış Sayfası" veya "Açılış Sayfası" olarak adlandırılır. Bu özel sayfada kullanılan detaylar ve elementler kullanıcılardan daha fazla dönüşüm almak için tasarlanmıştır. Örnek vermek gerekirse; üyelik formları, başvuru formları, video izletmek için özel video sunumlar, banner tasarımları, telefon veya eposta iletişimine teşvik eden metin yazıları, hemen ara, canlı destek etkileşimleri gibi özel elementlerden bazılarının veya bir kaçının bir arada kullanılması ile hazırlanmış web sayfalarıdır.

 

Landing Page (Açışış Sayfası) Tasarımı Nasıl Olmalı?

 

Landing page web sitesi tasarımı kurumsal web tasarım hizmetinden farklı olarak google reklamları ve sosyal medya reklamları için tasarlanmış daha fazla etkileşim alabilecek özel tek sayfalı web siteleri veya web sayfalarıdır. Özel olmalarından kaynaklı olarak amaca yönelik özel tasarım şeklinde dizayn edilmelidir.

 

1- Geri Dönüşüm Sağlayacak Yöntemlere Özel Tasarım

 

Öncelikli olarak geri dönüşüm yönteminin ne olduğunu belirlemek gerekir, örneğin geri dönüşüm yöntemi form üzerinden yapılan başvurular şeklinde belirlenmiş ise; sayfa'nın en üst kısımında veya en fazla form doldurulacağı düşünülen alanda form bulunmalıdır, kısacası tasarım UI/UX olarak düşünülmüş özel bir tasarım olmalıdır.    

 

2- Alaka Düzeyi Yüksek İçerikler İle Karşılamalı

 

Kullancılar google reklamlarında veya sosyal medya reklamlarında vaat edilen içeriği web sitesinde bulabilmelidir. Örnek vermek gerekirse google reklamlarında "Web Tasarım Ücretleri" reklam başlığı kullanılmış ise; kullancıların açılış sayfasında tasarım ücretlerini görmesi veya bu konu ile ilgili bir takım bilgilere ulaşması gerekir.

 

Vaat edilen şey bir ürün veya hizmet ise onunla ilgili kullanıcıları etkileyecek özellikler, detaylar yazılı veya özel grafik/banner tasarımları sayesinde kullanıcıya sunulmalıdr.

 

3- Açılış Hızı Optimize Edilmelidir

 

Modern web sitelerinin hızlı açılmama gibi bir lüksü olamaz, çünkü tüm kullanıcılar ziyaret ettikleri bir web sitesinde geç açılan sayfalara tahammül edemez. Bu genel özellikten dolayı geri dönüşümü arttırmayı amaçlamış profesyonel bir tasarımın da bu konuda asla toleransı olamaz.

 

Web sitesi açılış sayfası hızınızı tespit  etmek ve bazı öneriler alarak web sayfalarınızı nasıl hızlandırabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki araçları kullanmanızı tavsite ederiz.

 

1- https://developers.google.com/ speed/pagespeed/insights

2- https://gtmetrix.com/

 

4- Kullanıcı Dostu Mobil Arayüz

 

Açılış sayfası (landing page) olarak hazırlanan web sitenizin mobil arayüzü tamamen kullanıcı deneyimi sunmalıdır (UX Design), günümüzde internet siteleri mobil cihazlardan daha sık ziyaret edildiğinden tasarımın arayüzünde bu konu önemsenmelidir. Hazırlanan formlar, banner tasarımları mobil görünüm ile uyumlu olmalı veya özel bir mobil arayüz hazırlayarak (Accelerated Mobile Page) son kullanıcıya sunulmalıdır.

 

Landing Page (açılış sayfası) tasarımı için fiyat teklif almak ister misiniz? Hemen Teklif İste

 

Landing Page İle İlgili Bazı İstatistikler

 

- Landing Page 'ler dönüşümü %55 oranında artabiliyor (Hubspot.com - 2016)
- 40'dan fazla landing page tasrımı olan şirketler daha az olanlara göre 12kat daha fazla dönüşüm alıyorlar (inboundingmarkets.com - 2016)
- Tüm dünya'da landing page'lerin dönüşüm oranı ortalama %1 (searchengineland.com - 2016)
- Büyük şirketlerde landing page'lerin dönüşüm oranı ortalama %5.31 (searchengineland.com - 2016)
- En yüksek trafik alan web sitelerinin %10'unu oluşturmaktadır. (trueconversion.com - 2016)

whatsapp
Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?