AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / SEO Anlizi Nedir Nasıl Yapılır

SEO Anlizi Nedir Nasıl Yapılır

SEO Anlizi Nedir Nasıl Yapılır

Ankara Web Tasarım | 26/Eylül/2020 | 369 Kez Okundu

Web sitenizin site içi ve site dışında performansını arttırmaya yönelik SEO planlaması için yapılan SEO analizi nedir, SEO analizi nasıl yapılmaktadır öğreneceksiniz.

SEO Anlizi Nedir Nasıl Yapılır

Web Site SEO Analizi

 

Web sitesi seo analizi için; site içi SEO analizi ve site dışı SEO analizi olmak üzere iki analiz yapılır. Site içi analiz için birçok ücretli ve ücretsiz site içi analiz araçları bulunmaktadır. Bu araçlara web sayfanızın linki bildirilerek; safyanızda eksik ve değişime ihtiyaç olan yerleri tespit edebilirsiniz. Bu analiz araçlarının güzel bir özelliği de sitenizi analiz ettikten sonra tespit edilen hususlar için çözüm önerileri tavsiye ediyor olmasıdır. Site dışı analiz için de backlink tespit etme araçları kullanılır bunlar genellikle ahref, moz, semrush ...vs gibi premium ücretli analiz araçlarıdır.

 

SEO danışmanlığı hizmeti için AjansBusiness ile çalışmayı tercih eden müşterilerimiz için bu analiz araçlarından alınmış sade ve anlaşılır raporları alarak müşterilerimiz ile paylaşıyoruz. Böylece SEO çalışması süresince yapılan düzenlemeler de takip edilebiliyor. 

 

Rakip Aanalizi / Rekabet Analizi

 

SEO çalışmalarında rakip analizi çok önemlidir, SEO çalışması yapmak istediğiniz sektörel kelimelerde rekabet düzeyi çok fazla ise yoğun çalışma temposu ile istenilen seviyeye ulaşabilirsiniz, ancak yer almak istediğiniz sıralamalara daha önceden çok sık çalışma yapılmamış ise buraya çok daha kısa zamanda gelebilirsiniz. Bunun için sektörel SEO analizi veya rekabet analizi denilen bu işlemi kesinlikle yapmalısınız. Rakiplerinizin sizden önce çalışmaya başlamış ve bazı konumlara kadar ilerlemiş olmaları sizin onları yakalayamayacağınız ve geçemeyeceğiniz anlamına gelmez bu nedenle bu planlama işi tam bir stratejidir. SEO stratejisi oluşturmak için rakiplerinizi teker teker tanımalısınız örneğin rakiplerinizin SEO uyumlu web sitesi olup olmadığını tespit etmek için site içi ve site dışı analizlerini yaparak onarın başarılı oldukları ve eksik oldukları alanları tespit edebilirsiniz.

 

Anahtar Kelime Analizi

 

SEO analizi için bir başka önemli konu başlığı da "anahtar kelime analizi" konusudur. SEO yapmak istediğiniz sektöre ait bir takım anahtar kelimeler tespit etmeli ve bu kelimelerde özgün içerikler üreterek ve backlink alarak web sitenizi rekabete sokabilirsiniz. Anahtar kelime tespiti yapabilmek için birkaç yöntem bulunmaktadır ancak AjansBusiness olarak şirket tecrübemiz ve Google Ads panelindeki keywords planner aracı ile SEO çalışmasında hedeflenilecek kelimeleri tespit ediyoruz.

whatsapp
Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?