AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Web Sitesi Arayüz Tasarımı

Web Sitesi Arayüz Tasarımı

Web Sitesi Arayüz Tasarımı

Ankara Web Tasarım | 28/Ekim/2020 | 156 Kez Okundu

Web sitelerinde kullanılan kullanıcı ara yüzleri için çeşitli tasarım kriterleri geliştirilmiştir. Buradaki amaç kullanıcı deneyimini (UX - User Experience) en üst seviyeye çıkarmaktadır

Web Sitesi Arayüz Tasarımı

Web Sitesi Arayüz Tasarımı

 

Web Sitesi Arayüz Tasarımı Nedir?

 

Web sitelerinde kullanıcı arayüzü (UI - User Interface) olarak adlandırılan bölüm web sitelerini açtığımızda karşımıza çıkan görsel bölümdür. İşlemlerimizi bu görsel bölüm üzerinden kolayca basit tıklamalar ile yapabiliriz. Bu sayede herhangi bir kodlama ve sorgulama yöntemi bilmeye gerek kalmadan sadece imleç ile web sitesinde gezinmemiz kolaylaşır. Kullanıcı arayüzü kurumsal web sitelerinin herkes tarafından kolayca anlaşılabilmesi ve herkes tarafından kolayca kullanılabilmesini sağlamak amacıyla hazırlanmaktadır. Görsellik işin içine girdikten sonra da kullanıcılara kolay sunacak ve web sitelerini ilgi çekici hale getirecek tasarım özellikleri devreye girmektedir. Firmalara açısından gittikçe önem kazanan web sitelerinde kullanıcı ara yüzü tasarımları en önemli konuların başında gelmektedir.

 

Arayüz Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Web sitelerinde kullanılan kullanıcı ara yüzleri için çeşitli tasarım kriterleri geliştirilmiştir. Buradaki amaç kullanıcı deneyimini (UX - User Experience) en üst seviyeye çıkarmaktadır. Arayüz tasarımı kullanıcı deneyimini dikkate alarak yapılmalıdır. UX tasarım olarak adlandırılan tasarımlar web sitelerinin arkaplan işlemlerinden diğer tüm aşamalarının kullanıcılar için en iyi şekilde deneyim sağlaması üzerine planlamayı kapsamaktadır. UI tasarımları sade ve basit olmalıdır. Yani web sitesi içerisinde gezinmek isteyen kullanıcılar istedikleri sayfaya kolayca ulaşabilmelidir. Herhangi bir harita kullanmadan web sitesi üzerinde rahatça istedikleri yeri bulabilmeleri gerekir. Geri bildirim mesajları, yazı fontları, kontrast renk seçimi ve görsel hiyerarşi gibi seçenekler doğru bir şekilde kullanılarak kullanıcıya verilmek istenen mesajın dikkat çekici hale gelmesi sağlanmalıdır.

 

En Etkili Arayüz Tasarımı Nasıl Yapılır

 

Etkili arayüz tasarımı kullanıcılar üzerinde beğeni etkisi oluşturan arayüz tasarımıdır. Etkili bir arayüz tasarımı firmalara akılda kalıcılık, kullanıcı beğenisi ve tavsiye edilme gibi olanaklar sağlar. Bu da tasarımın gücü ile elde edilebilecek önemli bir getiridir. Etkili arayüz tasarımları kullanıcılara web sitelerini kolay kullanma ve aranılan sayfaların çok basit bir şekilde bulunmasını sağlar. Görsel teknikler kullanılarak dikkat çekici hale getirilen mesajlar ise kullanıcılara kaçınılmaz bir şekilde iletilmektedir. Etkili bir tasarım için geri bildirim mesajları, kontrast renkler, değişik yazı stilleri ve görsel odaklama teknikleri kullanılmalıdır. Görsel odaklamada birçok farklı teknik bulunmaktadır. Bunlardan birisi odak noktasına dikkat çekmesi gereken nesne yerleştirilerek daha büyük hale getirilmesi bu tekniklerden yalnızca bir tanesidir.

 

Kullanıcı Deneyimi ve Arayüz Tasarımı

 

Arayüz tasarımı (UI) ve Kullanıcı deneyimi (UX) olarak adlandırılan iki tür tasarım bulunmaktadır. UI olarak adlandırılan arayüz tasarımı görselliğin güçlendirilmesi ve etkili hale getirilmesi üzerine yoğunlaşmaktadır. UX tasarımında içeriklerden, yönlendirmelere, sayfa sorgulamalarına kadar her alanda web sitesinde gelen ziyaretçilere en iyi kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlamaktadır. Kullanıcı deneyimini en iyi şekilde sunmak için tüm faktörleri göz önüne alan tasarıma UX tasarım denilmektedir. UI tasarımdan farklı olarak sadece görsellikle ilgilenmez ve web sitesinde yapılan her işlemin en iyi deneyim sağlaması için planlama gerektirir. UX tasarım yapmak için kullanıcı fikirleri büyük önem kazanmaktadır. Kullanıcılardan alınan geri dönüşler tasarımın güçlendirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?