AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Google Search Console Nedir

Google Search Console Nedir

Google Search Console Nedir

Ankara Web Tasarım | 29/Eylül/2020 | 144 Kez Okundu

Google Search Console Nedir, Google Search Console Hangi İşlemler İçin Analizler Yapılır, Search Console’u Kimler Kullanabilir hepsini bu yazımızda bulacaksınız.

Google Search Console Nedir

Google Search Console Hakkında

 

Google Search Console Nedir araştırmalarınızda Google tarafından sunulan bu hizmetlerin ücretsiz olduğunu görebilirsiniz. Kullanacağınız bu hizmet ile web sitenizin arama sonuçlarında nasıl yer aldığını izlemenize imkan tanır. Ayrıca arama sonuçlarını yönetebilir ve sorunlarınızı bu araç ile giderebilirsiniz. Bu alanda Google Search Console Ne işe yarar araştırmalarınızda pozitif faydalarını görebilmek için Search Console kısmından kayıt olunması gereklidir. SEO uyumlu web sitesi oluşturmak için bu alana sitenizi eklediğinizde Google’ın sitenizi nasıl gördüğünü anlayabilirsiniz. Ve iyileştirmeler yaparak sıralamanızı yükseltmek için gerekli analizleri elde edebilirsiniz. Araçlar ve raporlar sunan Google Search Console Nasıl kullanılır başlığı altında bazı işlemlerde analizler yapabilirsiniz.

 

Search Consoledan Bir Görünüm
-Search Console'dan Bir Görünüm-

 

Google Search Console Hangi İşlemler İçin Analizler Yapılır?

 

Google Search Console Nedir araştırmalarınızda bu araç ile elde ettiğiniz veriler ile karşılaşabilirsiniz. Genel olarak şu başlıklar için raporlar ve araçlar sunuluyor:

 

* Google tarafından siteniz için tarayabilme ve bulabilme onaylanması
* Dizine eklenme sorunlarının düzeltilmesi
* Güncellenmiş içeriğin yeniden dizine eklenmesi
* Siteniz için Google arama trafik verilerini görüntüleme
* Google siteniz için spam, dizine ekleme gibi sorunlarda uyarılar alma
* Kullanılan Google webmaster tools ile web sitelerine hangi sitelerden bağlantı verdiğini gösterme
* Mobil kullanılabilirlik, AMP ve diğer arama özellikleri ile ilgili sorunları giderme

 

Bu başlıklar içerisinde Google search console aracını kullanabilir, yapacağınız SEO analizi çalışmalarınıza önemli katkılar sağlayabilirsiniz.

 

Search Console’u Kimler Kullanabilir?

 

Google Search Console Nedir konu başlığında herkes tarafından araştırmalar yapılabilir. Çünkü genel amaçlı kullanıcılardan uzmanlara kadar bu araç herkese yardımcı olabilir. Başlıca kullanması gerekenler şunlardır:

 

- işletme sahipleri Google webmaster tools kullanarak sitenizi arama motorları için optimize etmenin temeli olacaktır. 
- SEO uzmanları ya da pazarlamacılar dijital pazarlama içerisinde web sitenizin trafiğini izlemek için tercih eder. Ayrıca sıralamaları optimize edebilir. Sitenizin arama sonuçlarındaki görünümü ile ilgili karar verirken bu aracı kullanabilirsiniz.
- Site yöneticileri Google search console aracı ile sitenin çalışması ile sağlıklı bir şekilde ilgilenebilir. Sunucu hataları, saldırı, kötü amaçlı yazılım, site yükleme sorunları gibi olumsuzlukları bu araç ile kolay bir şekilde takip edebilir. Hatta çözüme ulaştırabilirsiniz. Ayrıca site bakımı ve düzenlemelerinde çalışmaların düzgün bir şekilde işlediğinden emin olmak içinde kullanılabilir.
 

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?