AJANS BUSİNESS • LOGO
Anasayfa / Kaliteli Backlink Nasıl Alınır

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır

AjansBusiness | 28/Ocak/2021 | 172 Kez Okundu

Kaliteli backlink sayesinde web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralara çıkması sağlanabilir. AjansBusiness Seo hizmetleri ile kolay backlink yönetimi yaptırın.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Backlink başka bir siteden bir web sitesi için verilen referans linkidir. Birçok arama motoru sıralama yaparken web sitelerine yapılan bağlantılara büyük önem vermektedir. Sıralama kriterleri arasında önemli bir yere sahip olan backlink yönetimi titizlikle yapılmalıdır. Çünkü arama motorları sitelere gelen referans sayısı kadar referans veren sitelerin kalitesine de önem vermektedir. Bir konuda otorite haline gelmiş bir siteden verilen referans web siteleri için birçok sıradan siteden gelen web sitesinden daha faydalı sonuç vermektedir. Zararlı olan backlinkler web sitelerinin arama motorlarında geri sıralara düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle backlink yönetimi yapılması ve zararlı backlinklerin engellenmesi gerekmektedir. zararlı backlinkler güvenilmeyen sitelerden gelen bağlantılardır. Bu nedenle sitenize kötü referans olmaktadır.

 

Backlink kalitesi Nedir? Kaliteli Backlink Ne Demek?

 

Web sitelerine gelen bağlantılar arama motorları için önemli sıralama kriterleri arasında yer almaktadır. Ancak gelişmiş algoritmalar her bağlantıyı web siteleri için olumlu olarak değerlendirmez. Bu nedenle arama motorlarında sıralama yükseltmek için kaliteli backlink alınması gerekir. Kaliteli backlink bağlantı verilen sitelerin arama motorları tarafından güvenilir olarak belirlenmesi gerekmektedir. Arama motorları backlinklerle ilgili değerlendirme yaparken link veren sitenin kalitesini ve kategorisini baz almaktadır. Kaliteli backlink veren siteler birçok kullanıcının tercih ettiği, kategoriniz ile alakalı konuları içeren ve etkileşimi fazla olan web siteleri olmalıdır.

 

Kaliteli backlink güvenilir sitelerden gelen backlinkler için kullanılan bir terimdir. Bu siteler ‘Domain Authority’ diye adlandırılan DA değeri yüksek olan web siteleridir. Backlink veren sitelerin DA değeri seo araçları ile kolayca analiz edilebilmektedir. Domain Authority olarak adlandırılan arama motorlarının bir konudaki otorite saydığı sitelerdir. Örneğin bir otomobil markasının resmi web sitesi her alt satıcının referansını alması ve birçok web sitesinde bahsedilmesinden dolayı otorite kabul edilir. Bu web sitesinden sizin servisinizin web sitesine link verilmesi arama motorlarının web sitenizdeki bilgileri kullanıcılar için önemli olduğunu değerlendirmesini sağlamaktadır. Bu sayede de sıralamanız önemli ölçüde yükselecektir.

 

Backlink Alırken Stratejinizi Doğru Planlayın

 

Web sitelerinden backlink alırken bir site üzerine yoğunlaşmak doğru bir yaklaşım değildir. Bunun yerine birçok siteden daha az link almak daha faydalı olacaktır. Gerçek hayatta olduğu gibi bir mağazayı size bir kişi 100 kere önermesi 10 farklı kişinin birer kere önermesi kadar etkili olamaz. Aynı şey backlink alırken de geçerli olan bir gerçektir. Backlink alınırken backlink alınan sitenin web siteniz ile alakalı olması da çok önemlidir. Konu bütünlüğünü korumayan ve kategorisi kesişmeyen sitelerden link almamalısınız. Sosyal medya platformu olan Facebook, Twitter, Pinterest, Reddit gibi sitelerden link alabilirsiniz. Arama motorları web sitenizin gerçek kullanıcılar tarafından konuşulduğunu düşünmesine neden olacaktır.

 

Kaliteli Backlink Bağlantısı Nasıl Yapılır?

 

Web sitenize bağlantı alırken bağlantıları “Do follow” bağlantısı olarak almalısınız. “No follow” bağlantıları arama motorlarının botlarınca takip edilmez ve web sitenizin sıralamasına etki etmez. Linki sadece gören gerçek kullanıcılar takip edebileceği için sıralamada bir işinize yaramayacaktır. Ancak sitenizin arama motorlarına doğal görünmesi için bazen “No follow” bağlantılar yapmalısınız. Kaliteli backlink aldığınız yerdeki içeriğin kullanıcıların ilgisini çekici olması gerekir. Arama motorları bağlantı gelen içeriklerin kalitesini inceleyerek bağlantının doğallığını sorgulamaktadır. Bağlantı verilen içerik okunabilmeli ve tıklama ile kullanılabilmelidir. Hedef anahtar kelimede çeşitlilik yaparak link almak bağlantı kalitesini arttıracak ve kaliteli backlink bağlantısı yapmanızı kolaylaştıracaktır. Backlink konusunda her şeyi ince eleyip sık dokumalısınız. Arama motorları spam olarak gördükleri ve her gün yüzlerce siteye bağlantı satışı yapan siteleri kara listeye alarak bu bağlantıları web siteleri açısından olumsuz olarak değerlendirmektedir.

Web Site Tasarımı, Google Ads, SEO Danışmanlığı İçin Teklif Almak İster Misiniz?